Éterické oleje: jak je využít

Lahvičky ukrývající voňavé poklady má dnes doma kdekdo. Pokud si však stále myslíte, že éterické oleje patří jedině do aromalampy, vyvedeme vás z omylu. Poradíme vám, jak s nimi naložit třeba při pravidelné péči o pokožku nebo v případě, kdy vás trápí nachlazení.

Jak poznat kvalitní éterické oleje jsme si vysvětlili v minulém příspěvku. Tentokrát je na řade zasvětit vás do možností, jak je využít v praxi. Možností se totiž skýtá spousta, ale jak známo, každému sedí něco jiného. A určitě se nemusíte bát toho, že byste potřebovali kdovíjak drahou výbavu. Existují totiž i postupy, které jsou téměř zadarmo. Třeba hned ten první.

Inhalace

Otevřete lahvičku a jemně, opatrně si čichnete. Jak prosté, že? Pamatujte ovšem na to, že není vhodné strkat nos až úplně k obalu, protože éterické oleje jsou opravdu silně koncentrované, a mohli byste tím svým čichovým buňkám ublížit. Tenhle postup se hodí hlavně pro povzbuzení při nízkém tlaku nebo v případě ucpaného nosu.

Aromalampu zná asi každý. Dáte do ní vodu, pár kapek esence, zapálíte pod tím svíčku, a je to. Tady je dobré nevybírat příliš malé lampičky, aby se olej nepřepaloval (vznikají pak karcinogenní látky). Mezi plamínkem a spodkem mističky by mělo být optimálně 7-10 cm místa. Vodu určitě nikdy nenechte úplně vypařit, ale průběžně ji doplňujte. Na podobném principu pak funguje i elektrický difuzér či odpařovače, které zastrčíte do zásuvky.

Inhalace je nejjednodušším způsobem, jak využít éterické oleje.

Další možností je pořídit si kapesní inhalátor. Je to taková malá plastová trubička (tvarově podobná rtěnce), ve které jsou nakapané éterické oleje a kterou si snadno vezmete kamkoliv s sebou. Její nevýhodou ovšem je, že je nutné ji používat pouze na jeden a ten samý olej (materiál načichne).

Existují také různé keramické destičky či keramické šperky, na které olejíček nakapete. Ovšem u šperku je nevýhoda, že může podráždit citlivou pokožku. Ta destička je pak vcelku bezproblémová – položíte si ji na pracovní stůl, dáte do skříně, pověsíte do okna apod.

No a pak je také možnost dát pár kapek éterického oleje do rozprašovače s vodou (asi 4 kapky na 100 ml, vhodné je přidat lžičku alkoholu)) a použít jako osvěžovač vzduchu. Případně na kapesníček. S tím tak můžete projít místností. Nebo ho dát na topení. Teplo vůni krásně uvolní a dodá interiéru příjemnou atmosféru.

Přísada do kosmetiky, masáž

Éterické oleje vašemu oblíbenému pleťovému krému či tělovému mléku propůjčí osobitou vůni. Nebo s jejich pomocí můžete dodat příchuť zubní pastě. Záleží na vás, zda použijete jeden, nebo si namícháte libovolnou kombinaci (buď čistě podle toho, který olejíček vám nejvíc voní, nebo podle aktuálních potřeb pleti či zubů). Obecně ale platí, že to, co si intuitivně vyberete podle čichu, je to, co zrovna potřebujete.

Další možností je éterické oleje přimísit do tělového oleje, a ten pak použít kupříkladu na uvolňující masáž. K tomu se nejlépe hodí rostlinné oleje jako mandlový či jojobový. Jsou velmi univerzální a vyživují každý typ pleti. Po holení můžete sáhnout po kokosovém oleji a při celulitidě si vaše pokožka padne nejlépe do noty s olejem hroznovým.

Éterické oleje jsou báječnou přísadou do kosmetiky.

Pro lesklé kadeře

Chcete mít nádherně lesklé, pevné a dobře rostoucí vlasy? Zkuste éterické oleje zařadit i to péče o korunu krásy, dělaly to tak už ženy před stovkami a stovkami let. V tomto případě je vhodné éterický olej přidat do neparfemovaného šamponu, závěrečného oplachu nebo do kvalitního rostlinného oleje, který můžete použít jako kúru nebo zábal. V případě problémů s pokožkou hlavu či padáním vlasů se je nebojte nanést až ke kořínkům vlasů.

Sprchování a koupel

Jedno z nejlepších míst pro relaxaci na čtyři písmena? VANA! A proč si pobyt v koupelně rovnou nezpříjemnit i voňavými éterickými oleji? Pamatujte však na to, že olej je ve vodě nerozpustný, a tak potřebuje nějaký nosič (ideálně tučné mléko, smetanu nebo rostlinný olej). Do skleničky s nosičem přidejte 5-8 kapek esence, promíchejte a přidejte to teplé lázně. A pak už si můžete dopřát zasloužený odpočinek.

Dalším způsobem, jak využít éterické oleje, je vyrobit si sprchový olej na míru. Nejlepší je samozřejmě pořídit si přímo hydrofilní olej, který je speciálně určený na sprchování. Trochu tohoto oleje se pak v dlaních smíchá s vodou (vznikne bělavá emulze), a tou si pak jednoduše umyjete celé tělo a opláchnete vodou.

Jak éterické oleje rádi používáte vy?

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář