Jak poznat pravý éterický olej?

Také občas tápete nad tím, jaký je rozdíl mezi pojmy éterický olej a esenciální olej? Přemýšleli jste někdy, proč některý z nich stojí pár desítek korun, a ten samý od jiné značky klidně i několik stovek? Nyní máte možnost nahlédnout s námi do voňavého světa, který nejen pohladí vaše čichové buňky, ale zároveň prokáže službu i vašemu zdraví (i když oficiálně se to tvrdit nesmí, protože je to, nejen, českou legislativou zakázáno).

Éterický olej = esenciální olej. V zemích jako je Francie či Anglie je dnes již vcelku běžné, že vám i doktor medicíny doporučí na konkrétní zdravotní problémy éterický olej (jako doplněk léčby). A nezřídka se setkáte s tím, že jsou tyhle vonné poklady součástí kuchařských receptů. Západní státy se zkrátka nebojí využít sílu přírody i jinak než formou bylinných čajů či homeopatických prostředků. My jsme v tom bohužel trochu pozadu. Éterické oleje v ČR podléhají chemickému, nikoliv potravinářskému zákonu, a jejich vnitřní užití je tak zakázáno. I tak si ale můžete pořídit nějaký éterický olej a nakapat si ho do aromalampy nebo přimíchat do tělového krému či másla. A jak takový kvalitní éterický olej poznáte? Určitě by měl být balený do tmavé skleničky a mít kapátko/pipetku.

Na etiketě hledejte tyto informace:

  • český název
  • celý latinský název
  • místo původu
  • tvrzení, že se jedná o 100% éterický olej/ÉO/silici
  • uvedení, že se nesmí aplikovat neředěný na pokožku
  • datum výroby
  • datum spotřeby

Tip: Pravý éterický olej je nerozpustný ve vodě a není mastný! Na oblečení ani pokožce tak nezanechává mastné fleky. Pouze některé druhy ÉO mohou zanechávat žlutou stopu, která je dána přirozenou pigmentací určitých vonných silic.

Upozornění: Pokud výrobek nesplňuje tyto požadavky, můžete si být jistí, že se nejedná o pravý éterický olej. Rovnou zapomeňte na laciné vonné olejíčky z květinářství, obchůdků s dárkovými předměty a dalších prodejen, které stojí dvacet nebo třicet k korun. Většinu jejich obsahu tvoří syntetické vonné látky, které mohou mít negativní účinky nejen na pokožku, ale i na zdraví. Osobně jsem zažila nepříjemnou kožní reakci na jakousi vonnou esenci s vanilkou. Od té doby jsou již poučená …

O cenách éterických olejů

Když už jsme u té ceny a tvrdíme vám, že za 25 korun si éterický olej nekoupíte, určitě vás zajímá, kolik peněz si máte připravit, pokud chcete opravdu solidní zboží. Cena kvalitního výrobku se pohybuje od nějakých 70 Kč za 10ml balení, u citrusů může být cena i nižší (citrusy obsahují opravdu hodně vonných silic, takže se z nich vyrobí hodně éterického oleje).

U kterých olejů být opatrný?

Jsou rostliny a pryskyřice, ze kterých se éterické oleje získávají velmi těžko. Je to z toho důvodu, že obsahují velice málo vonných silic, a tak je jejich výroba zdlouhavá a mnohdy i náročná na technické vybavení. Jedná se například o růži, jasmín, meduňku, neroli či santalové dřevo, jejichž ceny se pohybují v řádech stovek za 1 ml. Tyto éterické oleje však mají velmi silné účinky, a tak vyžadují nižší dávkování.

Tip na konkrétní značky: Skvělé éterické oleje v českých zemích pořídíte například od značek: Nobilis Tilia, Primavera, Taoasis (Baldini) – máme vyzkoušeno. 😉

 

Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..