pH kosmetických produktů

Pokud jste již pokročilí v domácí výrobě kosmetiky a zkoušeli jste nějaký produkt, který obsahuje tzv. vodní fázi, jistě jste se setkali s pojmem pH. Proč je důležité jej měřit? A jaké hodnoty jsou optimální? Tyto i další otázky vám zodpovíme níže.

Jak rozdělujeme pH

  • 1-7: kyselé (např. šťáva z citronu, ocet)
  • 7: neutrální (to má např. destilovaná voda)
  • 7-14: zásadité, alkalické (např. tuhá mýdla)

Jak je to s pokožkou?

Zdravá pokožka má pH v průměru 5,5 – je to tedy mírně kyselé prostředí. Hodnoty se mohou měnit např. podle typu pleti, ale třeba i věku apod. Vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, která ji chrání před vlivem škodlivých mikroorganismů či bakterií.

Optimální pH a jak jej měřit

Každý hotový produkt má svoje pH. Pokud chcete, aby kosmetika vaší pokožce/vlasům neškodila, je důležité tuto hodnotu sledovat. Např. pokud používáte tuhé mýdlo na mytí vlasů (které má hodně vysoké, tedy zásadité pH, většinou kolem 12), je pak třeba použít tzv. kyselý oplach (např. vodu s octem/citronem), aby se pH vyrovnalo na optimální hodnotu.

Obecně platí, že by se pH kosmetických přípravků mělo pohybovat mezi 5 a 7. No jo, ale jak to zjistíte? Zcela jednoduše! Stačí si pořídit speciální papírky (nabízíme zde), díky nimž pH změříte. Papírek stačí namočit do hotového produktu a jeho výslednou barvu pak poměřit se stupnicí na obalu.

Jde to upravit?

Pokud je produkt příliš zásaditý (tedy má příliš vysoké pH), přidejte do něj trochu kyseliny mléčné (pořídíte tady). Stačí pár kapek. Poté hodnoty opět přeměřte.

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář