Lehce bělicí mátová zubní pasta

Jedna paní povídala … Spíše jeden chytrák povídal, že na čištění zubů je výborná pasta ze sody. A všichni ji začali používat. Protože jim to někdo chytře poradil. Netuším, kdo to byl. Já bych takovou pitomost neudělala. Ano, soda výborně čistí. zasviněné prádlo i podlahu od kdejaké nečistoty. Ale na zuby zkrátka nepatří. Ač jsem na ni z různých strach slyšela chválu, setkala jsem si i s lidmi, kterým soda nepříjemně podráždila dásně a měli po ní citlivé zuby. My si ale dnes připravíme pastu, která nic takového nezpůsobí. Jak na to?

Je pravda, že i mnohé značky přírodní kosmetiky vyrábějící zubní pasty, jež mají základ právě z jedlé sody. A vy si podobnou můžete klidně vyrobit i doma. I tak je ale vhodné pamatovat na to, že její užití je dobré tak 2krát do měsíce. Určitě není rozumné ji používat každý den. A jaká je tedy vhodná alternativa na těch zbylých 26-29 dnů v měsíci? Pasta z bílého jílu! Proč? Protože je mnohem jemnější než soda, zubům ani dásním nijak neublíží, ale současně má výborné čisticí vlastnosti. A to zní jako dobrá varianta, co myslíte? Níže se dočtete, jak si připravit 50ml mátovou zubní pastu.

Jaké suroviny si připravit?

    • 35 ml kokosového oleje (seženete zde)
    • 8 gramů xylitolu (koupíte tady)
    • 8 gramů bílého jílu (seženete tady)
    • špetku jedlé sody – v maličkém množství vám nic neudělá(dostanete zde)
  • 2-3 kapky mátového éterického oleje – vhodnější je máta kadeřavá, je jemnější (obě koupíte zde)

Jak zubní pastu namíchat?

Nejprve si do nějaké ohnivzdorné nádobky (ideálně kádinky) odměřte 8 gramů xylitolu. Díky němu bude mít pasta sladkou chuť, ale hlavně výborně posiluje sklovinu a pomáhá ji mineralizovat. Díky tomu snížíte riziko vzniku zubního kazu. A to chcete. Xylitol nechte ve vodní lázni úplně rozpustit. Trvá to pár minut, než z něj bude krásně hladká tekutina. Poté směs sundejte ze sporáku a přimíchejte 35 ml kokosového oleje. Šoupněte nádobku zpět do vodní lázně a opět nechte zcela rozehřát. Vznikne pěkná tekuté směs. Do té pak přisypte 8 gramů jílu a špetku jedlé sody. Přidejte 2-3 kapky mátového étráku, a můžete přejít na nejveselejší část programu.

lehce bělicí mátová zubní pasta

Inu, nyní je potřeba obrnit se trpělivostí, vzít do ruky mixérek a dát se do díla. Jasně, jde to i lžičkou, ale to je, upřímně, dost na zblbnutí. Takže mixérkem směs lehce promíchněte (směs je teď ještě tekutá) a šoupněte na pár minut do ledničky. Poté vyjndejte, pečlivě rozmíchejte hrudky, lehce prošlehejte a vraťte zpět do lednice. Tohle zopakujte jednou dvakrát, dokud nebudete mít hotovou hladkou pastu na zuby. A pak už jen stačí zaběhnout do koupelny pro nedočkavý zubní kartáček, a políbit ho trochou té lahodné směsi.

Pasty si vyrábějte raději menší množství. Budete do ní sahat kartáčkem a taky kokosák může žluknout atd.

P. S.: Neodoláte-li lákavé chuti pasty, a trochu jí sníte, do rána neumřete. (Vyzkoušeno, potvrzeno.)

Vyrábíte si doma zubní pastu? Co do ní rádi přidáváte?
Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..