Výživný krém na ruce

Určitě to znáte. Stačí pár dní podzimního počasí, kdy je zima, fouká vítr a prší. Do toho přetopené kanceláře nebo autobusy, a pokožka dostane zabrat. Zkuste tenhle výživný krém na ruce, která vaše tlapky dokonale rozmazlí.

Tenhle krém na ruce je sice hutnější, ale pokud míváte v chladnějším počasí problém s tím, že je pokožka vašich rukou suchá až šupinatá a nepříjemně napjatá, jistě vám přijde vhod. Díky růžovému hydrolátu má lehce květinovou vůni, takže do něj ani nemusíte přidávat éterický olej.

Krém na ruce obsahuje mimo jiné ricinový olej a glycerin, které namáhanou pokožku výborně promastí, zbaví jí pocitů pnutí a zanechá ji úžasně vláčnou a hebkou. U nás doma si hned všechny získal. 🙂

Co budete potřebovat na cca. 100 gramů krému?

 • 50 ml destilované vody (seženete v lékárně nebo drogerii)
 • 20 ml růžového hydrolátu (seženete zde)
 • 2,5 ml glycerinu (seženete zde)
 • 10 ml mandlového oleje (seženete zde)
 • 5 ml ricinového oleje (seženete zde)
 • 7 g glycerylu stearate SE (seženete zde)
 • 2 g cetearyl alkoholu (seženete zde)
 • 1 ml vitamínu E (seženete zde)
 • 20 kapek cosgardu (seženete zde)
 • kelímek (seženete zde)

Jak krém na ruce spatlat?

Základem je samozřejmě řádné vyčištění a dezinfekce pracovní plochy a pomůcek. Jakmile budete mít tuto přípravu za sebou, můžete se pustit do samotné výroby krému na ruce.

Vezměte si dvě stejné nádobky, třeba kádinky. Do jedné z nich dejte destilovanou vodu, hydrolát a glycerin. Do druhé si odměřte oba oleje a přidejte emulgátor glyceryl stearate citrate a koemulgátor cetearyl alkohol. Obě nádobky poté vložte do vodní lázně a pomaličku zahřívejte.

Až se emulgátory rozpustí, přilijte vodní fázi do olejové a vyndejte z pánve. Nyní můžete vzít do ruky šlehač a dát se do míchání. Jakmile se suroviny trochu spojí, přidejte vitamin E a cosgard. Případně i pár kapek éterického oleje, pokud chcete krém intenzivnější vůně. Potom už jen zbývá šlehat a šlehat, dokud nedostanete hladký krém na ruce. Ten by měl mít pH mezi 5 a 7 a vydržet by vám měl bez problému 3 měsíce.

Autor příspěvku: Zuzka

2 komentáře: „Výživný krém na ruce

  Katka

  (Únor 27, 2018 - 9:44 am)

  Slunný den přeji 🙂 ráda bych si tento krém udělala s Arganovým olejem; je možné jej použít místo mandlového nebo ricinového oleje, případně v jiném poměru? Argan mi na rukou dělá úplné zázraky a ráda bych se jej držela.

  Moc děkuji za tento recept!

   Zuzka

   (Únor 27, 2018 - 1:35 pm)

   Katko, myslím, že arganový můžete úplně bez problému použít místo mandlového, mají stejnou hustotu. I ricinový by měl mít hustotu stejnou, ale ruku do ohně na něj nedám. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.