Letní arganový krém na ruce

Myslím, že nejsem jediná, kdo v létě sáhne raději po lehčí kosmetice. Hutné krémy a šlehaná másla na poličce v horkých letních dnech spíše míjím. Tenhle lehký arganový krém na ruce je právě na léto ideální, protože je jemný jako pírko, ale zároveň pokožku krásně zvláční.

Arganový olej si mě okamžitě získal svou příjemnou, lehce oříškovou vůní. Je báječný jako přísada do krémů, tak i pro samostatné použití, kdy se dá aplikovat na pleť, do konečků vlasů nebo třeba na nehtová lůžka. Já ho naposledy přidala do lehkého krému na ruce. Zkombinovala jsem ho s bambuckým máslem nebo Aloe vera šťávou a taky jsem přidala trochu caprylisu, aby krém nebyl moc mastný. S výsledkem jsem spokojená, tak snad se arganový krém na ruce povede i vám. 🙂

Rozpis surovin jsem udělala na 100 gramů, ale není problém si ho přepočítat na 50 gramů, pokud máte obavu, že byste větší množství nestihli upotřebit.

Na 100 ml si připravte

 • 55 g destilované vody (klidně můžete vyměnit za hydrolát, který vyberete zde)
 • 10 g Aloe šťávy (nabízíme tady)
 • 4 g caprylisu (koupíte zde)
 • 5 g arganového oleje (vybírejte tu)
 • 7 g bambuckého másla (máme zde)
 • 3 g glycerinu (koupíte tady)
 • 6 g glyceryl stearate SE (pořídíte zde)
 • 3 g cetearyl alkohol (máme tady)
 • 20 kapek cosgardu (seženetu tu)
 • pomůcky: 2 kádinky/nerezové mističky, kapučínovač, metla, setinková váha (pořídíte zde), něco na míchání
 • kelímek (vybírejte tady)

Jak arganový krém na ruce vyrobit?

Prvním krokem je pečlivě vydezinfikování pomůcek, poté přijde na řadu navážení surovin. Do jedné kádinky/nerezové mističky si odvažte destilovanou vodu s glycerinem, do druhé pak arganový olej, caprylis a bambucké máslo spolu s emulgátorem SE a cetearyl alkoholem. Obě nádobky vložte do vodní lázně a na mírném plameni zahřívejte tak dlouho, dokud se máslo a vosky nerozpustí.

Jakmile bude tohle hotové, kádinky vyndejte. Do té, kde máte vodu s glycerinem nalijte Aloe vera šťávu a hned potom také obsah druhé kádinky/misky (té s oleji a máslem). Nyní přijde ta nějvětší sranda. 🙂 Směs je zatím tekutá, takže je třeba popadnout kapučínovač a směs míchat tak dlouho, dokud nezačne tuhnout. Poté přidejte do směsi cosgard, kapučínovač vyměňte za metličku a šlehejte dál ručně, až do dosažení krémové konzistence.

Éterické oleje jsem tentokrát nepřidávala, protože se mi líbí, jak krém sám o sobě, díky arganovému oleji, lehce voní. Ale nic vám nebrání si vlastní arganový krém na ruce ovonět.  Stačí když po přidání cosgardu sáhnete ještě po éterickém oleji a přidáte pár kapiček (maximálně ale 20 kapek na 100 ml).

Ideální pH arganového krému by mělo být 5-6, nezapomeňte ho v závěru změřit. Co se týče trvanlivosti, pokud při výrobě budete mít vše řádně vydesinfikované, vydrží vám krém minimálně tři měsíce.

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář