Domácí vazelína bez parafínů

Přemýšleli jste někdy nad tím, z čeho se vyrábí obyčejná kosmetická vazelína, kterou ukrývá ve svých skříňkách téměř každá koupelna? Koho by napadlo, že tohle univerzální mazání obsahuje zdraví velice škodlivou složku. A tou je petrolatum nebo též minerální olej (Mineral Oil). Můžeme je znát také pod označením parafíny. Parafíny jsou vyráběny z ropy a používají se právě jako levné „oleje“ do kosmetiky. Takže i vazelína, ze které se často vyrábějí ještě další kosmetické produkty, jako jsou masti, krémy a podobně, tyto „super“ látky obsahuje.

Nebudeme tady ovšem řešit parafíny a jejich špatný dopad na naši kůži, a vlastně i na celý náš organismus, ale vyrobíme si vlastní domácí vazelínu, která tyto ošklivé látky neobsahuje a naopak bude naši kůži lahodit. vazelínu zvládne vyrobit každý. I úplný začátečník. Navíc vám stačí pouze dvě ingredience, a těmi jsou olej a včelí vosk. Včelí vosk do kosmetiky vždy pečlivě vybírejte a používejte pouze přírodní, ne mezistěny, které jsou chemicky ošetřené.

Máte mnoho možností, jaký olej zvolit, zda zůstat u klasického olivového, nebo vyzkoušet třeba meruňkový či makadamový. Můžete také zkombinovat více olejů dohromady. Záleží jen na vás. Pokud si nejste jistí, pro začátek můžete vsadit naši „klasiku“ s kokosovým a olivovým olejem. Vyjde na pár korun a udělá obrovskou službu.

domácí vazelína

Co budete potřebovat na cca 150 ml domácí vazelíny?

  • 46 g kokosového oleje (seženete tady)
  • 70 g olivového nebo mandlového oleje (koupíte zde)
  • 16 g včelího vosku (dostanete tady)
  • 5 g (cca 1 ČL) vitaminu E (koupíte tady)
  • 15 kapek esenciálního oleje – pokud chcete domácí vazelínu ovonět (vyberete zde)

Jak to spatlat, aby vznikla domácí vazelína?

Nejprve si odvažte kokosový olej, olivový olej a včelí vosk. Oleje s voskem nechte pomalu rozpustit ve vodní lázni. Nezahřívejte příliš dlouho na vysokou teplotu, aby vám nevyprchaly léčivé účinky olejů. Když je vosk rozpuštěn, stáhněte směs z vodní lázně a přidejte jednu čajovou lžičku (cca 5 g) vitamínu E. Ten prodlouží trvanlivost vaší domácí vazelíny, a navíc potěší i pokožku. Jestliže ho doma nemáte, lze ho vynechat. Stejně tak je to i s esenciálním olejem. Pokud budete chtít, aby vaše vazelína krásně voněla, můžete přidat cca. 10 kapek kvalitního esenciálního olejíčku. Já osobně ho nepřidávám, protože mi samotný vosk s oleji krásně voní, a tak používám nejraději domácí vazelínu bez éterických olejů. Včelí vosk sice není vegany schvalován, ale není problém místo něj použít rostlinné vosky (kandelinový, sojový, rýžový, atd.). Nezapomeňte všechno náčiní před začátkem tvorby pečlivě vydesinfikovat. Vazelína vám pak vydrží déle.

A jak dlouho vám vazelína vydrží? Pokud budete mít pří výrobě všechno pečlivě vydezinfikované, platí, že vám vydrží minimálně tak dlouho jako použitá surovina s nejkratší trvanlivostí.

Domácí vazelína a pár typů na použití

 1. Při pravidelném používání dokáže vazelína zjemnit hrubou kůži na nohou, suchou kůži na kolenou i loktech.
 2. Pomáhá zahojit popraskané rty. Navíc se budou krásně lesknout.
 3. Zklidňuje pokožku po holení.
 4. Pokud vám dojde pleťové mléko či voda, můžete svůj obličej odlíčit právě vazelínou.
 5. Velmi dobře promastí suchou kůži a pomáhá hojit drobné ranky.
 6. Vyživuje konečky vlasů.
 7. Oživuje unavený lak na nehtech a zároveň pečuje o kůžičku okolo nehtů.
 8. Můžete ji použít na masáže místo olejíčku.
 9. Pokud si promažete kůži vazelínou na místech, kam stříkáte svůj parfém, vydrží vám déle.
 10. Vazelína je velkým pomocníkem i v domácnosti. Lze s ní namazat kožené boty, pásky a pod., promazat vrzající dveře. Pomáhá s odstraňováním skvrn na oblečení. Stačí skvrnu pomazat trochou vazelíny a lépe se začne uvolňovat.
Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Bára

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..