Letní olej

Venku je krásně, slunce svítí a naše pokožka potřebuje jak vyživit, tak i přeci jen trochu chránit před slunečním zářením, i když nemáme v plánu si lehnout a smažit se na slunci. Takže pokud se nechcete vyloženě opalovat, ale přeci jen chcete svou pokožku chránit při pobytu venku, je pro vás náš letní tělový olej naprosto ideálním pomocníkem.

Letní olej je naprosto jednoduchý a rychlý na přípravu. Skládá se pouze z olejů a vitaminu E. Každý z těchto olejů obsahuje ochranný faktor proti slunečnímu záření. Bohužel nikde není na testováním podloženo, že jednotlivé oleje opravdu danou hodnotu SPF mají. Proto také nedoporučuji požívat olej na opalování zejména na přímém slunci během poledne a odpoledne, kdy je sluníčko opravdu silné.

Letní olej

Mně osobně tento letní olej bohatě stačí i jako ochrana při opalování, ale moje kůže s opalováním nikdy problém neměla a stačily mi opalovací oleje s nízkým ochranným faktorem. Těm, co mají velmi citlivou a náchylnou kůži ke spálení sluníčkem, opravdu nedoporučuji používat tento olej na opalování. Samozřejmě ani dětem, jejichž kůže je velmi citlivá a je třeba ji chránit.

Co budete potřebovat na 100 ml oleje?

  • 60 ml olivového oleje (seženete v potravinách nebo zdravé výživě)
  • 25 ml avokádového oleje (koupíte v potravinách nebo zdravé výživě)
  • 15 ml mrkvového oleje  (dostanete ve zdravé výživě)
  • vitamin E (koupíte zde)
  • EO levandule (vyberete tady)

Jak letní olej připravíte?

Příprava oleje vám zabere opravdu chviličku. Stačí pouze odměřit oleje a nalít je do lahvičky. Pal přidat vitamin E a esenciální olej. Uzavřete a protřepejte, aby se všechny suroviny promíchaly. Dle informací o jednotlivých olejích by měl ochranný faktor letního oleje odpovídat SPF 15. Přirozeně by měli mít jednotlivé kvalitní oleje použité v tomto receptu následující ochranné faktory:

  • olivový olej SPF 8
  • avokádový olej SPF 15
  • mrkvový olej SPF 35-40

Letní olej neobsahuje žádnou vodní složku, a tudíž je třeba brát termín spotřeby dle minimální trvanlivosti olejů. Vždy se řiďte tou nejnižší. Díky vitaminu E můžete trvanlivost letního oleje ještě prodloužit, a ochránit ho tak před žluknutím.

Autor příspěvku: Bára

4 komentáře: „Letní olej

    Tohle bych vůbec nedoporučovala, může to více uškodit, než pomoci. Oleje jsou super ale jako péče po opalování.
    „Při svém pátrání o ochranných faktorech rostlinných olejů můžete narazit na nejrůznější mýty, od oleje ze semen karotky či malin (údajný SPF 38 – 40), až po kokosový či avokádový olej (údajný SPF okolo 5). Pravdou ale je, že výzkum využití rostlinných látek pro sluneční ochranu je zatím v plenkách a týká se zejména extraktů, nikoliv olejů. Přesto však máme k dispozici studii, která se zabývá oleji, používanými lidmi v tropických oblastech. Vyplývá z ní, že pokud se rostlinné oleje na pokožku natírají v tenké vrstvě, jsou pro UV záření propustné a pokožku tedy před ním nedokáží ochránit. Nejlépe ve studii dopadl nimbový olej, který v tenké vrstvě propouští přes 80 % UV záření, což ale odpovídá pouze faktoru 1,25. Prokázaný ochranný faktor mají karanjový olej (Pongamia glabra) a tamanu olej (Calophyllum inophyllum), ovšem ani zde není vyšší než 2.“

      V článku také uvádíme, že letní olej není vhodný na opalování, ale na péči o pokožku v letních dnech. „Bohužel nikde není testováním podloženo, že jednotlivé oleje opravdu danou hodnotu SPF mají. Proto také nedoporučuji požívat olej na opalování zejména na přímém slunci během poledne a odpoledne, kdy je sluníčko opravdu silné.“

    „Takže pokud se nechcete vyloženě opalovat, ale přeci jen chcete svou pokožku chránit při pobytu venku, je pro vás náš letní tělový olej naprosto ideálním pomocníkem.“
    Tahle část mi zní jako doporučení na používání olejů v letních dnech při pobytu venku, což nemusí být bezpečné. :/

      Ne každý pobyt venku = opalování. Pokud nemáte s pokožkou problémy, tak olej postačí (i přes nízké SPF), pokud máte pokožku velmi citlivou atd., tak je jasné, že se musíte mazat něčím jiným. S olejem se pokožka nebude vysušovat a trochu ji to ochrání. Je to letní olej a nikde nepíšeme, že zaručujeme SPF. Pokud se člověk nespálí hned co vyjde ven, tak hledá něco, aby jeho pokožka nebyla suchá. Pokud jdete ven třeba na procházku nebo se svléknete do plavek a jdete se smažit na sluníčko, tak to si myslím je sakra velký rozdíl, nemyslíte? 🙂

Napsat komentář