Éterické oleje: rozmarýn

Rozmarýn je jednou z těch bylinek, které mají poměrně široké využití. Používá se nejen jako koření, ale také jako kosmetický prostředek ve formě odvarů, hydrolátu nebo třeba éterického oleje. A právě na ten éterický olej se dnes blíže podíváme.

Hádám, že většina z vás rozmarýn zná. Ačkoliv jsou jeho domovem státy jako Portugalsko, Španělsko či Řecko, s úspěchem se pěstuje i u nás. Tato bylinka má hřejivou vůni s lehce dřevitými tóny a éterický olej se z ní získává parovodní destilací. Rozmarýn má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Můžete ho nakapat do aromalampy/difuzéru, přidávat ho do kosmetiky nebo ho v případě potřeby inhalovat přímo z lahvičky (třeba při nízkém krevním tlaku).

Rozmarýn a jeho účinky

Tento éterický olej nabízí silně stimulační a harmonizační působení. Doporučuje se při celkové slabosti, únavě, bolestech hlavy či nachlazení. Můžete ho využít při bronchitidě, chřipce či revmatismu, ale i žaludečních potížích, průjmech nebo bolesti svalů. Zvyšuje příliš nízký krevní tlak a zlepšuje prokrvení končetin. Kromě toho podporuje koncentraci při práci a studiu.

Rozmarýn v kosmetice

Rozmarýnový esenciální olej má adstringentní a antiseptické účinky, pomáhá stahovat rozšířené póry, pleť celkově tonizuje a zabraňuje tvorbě jizev, takže je vhodný např. při akné. Dále pomáhá zlepšovat stav celulitidy a přidává se také do vlasové kosmetiky, protože regeneruje pokožku hlavy a přispívá k odstranění lupů.

Vhodné kombinace:

  • bergamot
  • jalovec
  • levandule
  • růže
  • máta peprná
  • citron
  • pomeranč

 

Upozornění: Rozmarýn není vhodný při vysokém krevním tlaku a epilepsii, nedoporučuje se pro malé děti a také pro těhotné ženy.

Éterický olej z této bylinky pořídíte v našem e-shopu, konkrétně tady.

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář