Éterické oleje: CITRONELA

Citronela, které se říká také vousatka nardová, je tropickou trávou, která voní po citronu. Pochází z tropických oblastí Asie, kde se používá i v kuchyni, a sice jako ochucovadlo do různých jídel jako omáčky, polévky nebo pokrmy z ryb. Z citronely se vyrábí i esenciální oleje, a právě ten nás dnes bude zajímat.

Citronela pochází, jak už jsme si řekli, z Asie. U nás je k sehnání čerstvá i sušená. Jako pokojovou rostlinku si ji můžete pěstovat i doma. Je poměrně nenáročná. A jako aromatický prostředek ji pak můžete využívat nejen při vaření, ale i k přípravě příjemně osvěžujícího čaje.

Citronela a její účinky

Éterický olej z citronely se vyrábí parovodní destilací čerstvých a polosuchých listů. Tvoří ho převážně citronelal, ale i další monoterpeny jako citronelol, geraniol nebo citral. Citronela je výborná při různých psychických potížích. Působí totiž jako antidepresivum a napomáhá lepší koncentraci. Působí ale příznivě i na fyzické rovině – jedná se o silné antiseptikum a antivirální prostředek.

Citronela v kosmetice

Citronela patří mezi éterické oleje se silným repelentním účinkem (sbohem, obtížní hmyze). Využívá se ale i při výrobě deodorantů nebo parfémových kompozic. Dále ji lze přidat do kosmetiky pleťové i vlasové, protože pomáhá eliminovat produkci mazu a zmírňovat výskyt lupů.

Vhodné kombinace

  • balzám Peru
  • fenykl
  • anýz
  • elemi

 

Chcete účinky éterického oleje z citronely vyzkoušet na vlastní kůži? Pak koukněte do našeho e-shopu, kde si ho můžete pořídit.

Autor příspěvku: Zuzka