Éterické oleje: litsea cubeba

Milujete citrusové vůně? Pak vás naprosto dostane i litsea cubeba. Pohltí všechny vaše smysl, zvedne vám náladu a také zatočí s otravnými bolestmi hlavy.

Litsea cubeba má svou domovinu v asijských tropech či subtropech. Z drobných plodů, listů a větviček se pak pomocí destilace vyrábí éterický olej. Vzhledem k tomu, že se rostlinka silně prostoupena siličnými kanálky, dává vzniknout velmi silné vůni s citrusovými tóny.

litsea cubeba

Litsea cubeba a její účinky

Tenhle esenciální olej je naprosto famózní jako osvěžovač vzduchu do domácnosti i do kanceláře. Pomáhá totiž neutralizovat nepříjemné pachy, dezinfikuje ovzduší a vytváří veselou, energickou atmosféru. Při práci vás krásně nakopne, zlepší vaši pozornost a udrží vás čilé i během dlouhého, náročného dne.

A jak litsea ještě působí na lidský organismus? Možná vás ani nepřekvapí, že díky své svěží vůni působí jako přírodní antidepresivum. Zahání pocity sklíčenosti a udrží vás bdělé jakožto řidiče na dlouhých trasách. Litsea ale působí i afrodiziakálně, pomáhá hubit bakterie a chrání tělo před infekcemi. Výborná je i na masáž při otocích nohou – třeba v kombinaci s cypřišem, šalvěji a jalovcem. Stejně tak ulevuje od bolestí hlavy, svalů či kloubů (dokonce i při revmatu).

Litsea cubeba v kosmetice

Éterický olej litsea cubeba je výborný do kosmetických produktů určených na mastnou nebo aknózní pleť (tady doporučujeme kombinaci s heřmánkem). Přídávat ho můžete nejen do pleťových vod, ale i krémů na ruce, pleťových krémů nebo tělových olejů.

Vhodné kombinace

  • cypřiš
  • eukalyptus
  • šalvěj
  • mrkev
  • heřmánek
  • kafr
  • jalovec

 

Upozornění: Litsea patří mezi esence, které zvyšují fotosenzitivitu pokožky – 12 hodin po aplikaci se vyhněte slunečnímu záření.

A kde éterický olej z grepu pořídit? Třeba u nás na e-shopu.

Autor příspěvku: Zuzka