Univerzální octový čistič bez chemie

Zkuste si vyrobit univerzální octový čistič bez chemie a věřte, že nebudete litovat! 🙂

Když si člověk představí, kolik ročně spotřebuje čistících prostředků a jakou chemii asi obsahují, není to úplně to, co bychom v dnešní době chtěli. Pomalu, ale jistě začíná čím dál víc lidí uvažovat nejen nad kvalitou a složením potravin, ale také o složení kosmetiky a čisticích prostředků. V dnešním konzumním světě je však třeba se zamyslet i nad obaly, které naše lidstvo produkuje v čím dál větším množství. Spousta věcí se dá řešit bez chemie i zbytečných obalů. A zrovna k tomu patří i úklid naší domácnosti.

Prvním takovým základním ekologickým čistidlem, jež využije v domácnosti snad každý, je univerzální octový čistič. Zvládne ho vyrobit i malé dítě a zabere to pár minutek. Čistí i desinfikuje naprosto skvěle a díky pomerančové kůře ani nepáchne klasickou octovou vůní. Pomůže nám s úklidem a zároveň uleví Matičce Zemi od chemie a zbytečných obalů, navíc krásně využijeme kůru z citrusů, která by beztak skončila v popelnici, protože na kompost nepatří.

Univerzální octový čistič

Univerzální octový čistič využijete při úklidu kuchyně, koupelny, toalety i podlah. Skvěle desinfikuje, odstraňuje mastnotu i čistí vodní kámen. Stačí ho pouze nastříkat na místo, které chcete vyčistit, nechat chvilku působit a pak vyčistit pomocí hadříku/houbičky či kartáčku. To už je na vás. No a ani se nemusím zmiňovat o tom, že díky této univerzální vychytávce na úklid domácnosti ušetříte i dost korunek.

Na univerzální octový čistič bez chemie si připravte

  • ocet
  • kůru z BIO pomerančů nebo BIO citronů
  • vysokoprocentní alkohol (vodka/slivovice,…)
  • éterický olej (můžete vybrat třeba zde)
  • zavařovačku
  • lahvičku s rozprašovačem (pokud nemáte, můžete koupit také tady)

Postup výroby

Připravte si čistou zavařovačku a do ní naskládejte pomerančovou nebo citronovou kůru, dle toho, co máte zrovna doma k dispozici. Doporučuji použít kůru z citrusů, které nejsou chemicky ošetřené, ať je čistiicí prostředek zcela bez chemie.

Citrusy zalijeme octem tak, aby nevyčnívaly nad hladinu, uzavřeme sklenici a necháme pěkně macerovat. Já mám takto naloženou sklenici ve skříňce pod dřezem s ostatními čistícími prostředky. Občas naložené pomeranče zkontrolujeme a jemně promícháme otočením sklenice.

Necháme měsíc až měsíc a půl naložené. Pak slijeme ocet do lahvičky s rozprašovačem, pořádně ho vymačkáme i z nabobtnané pomerančové kůry a přidáme většího panáka alkoholu. Promícháme, a pokud nejste s vůní čistícího prostředku zcela spokojeni, můžete přidat pár kapek éterického oleje dle volby. Doporučuji citrusové vůně, tea tree či levanduli pro své desinfekční účinky. Tak úklidu zdar!

Autor příspěvku: Bára

Napsat komentář