Tygří mast

Tygří mast je něčím, na co jsem si už dlouho brousila zuby. A rozhodně nelituju toho, že jsem se do její výroby nedávno s odhodláním pustila. Tygří, nebo také mentolová, mast nejenže božsky voní, ale hlavně účinkuje. A k čemu je dobrá?

Většina z vás už asi někdy slyšela o tygří masti. V té je, kromě několika éterických olejů (většinou kajeput a máta), také čistý mentol. Ten má naprosto úžasnou vůni. Čistou, svěží. Ale musíte s ním opatrně, protože jakmile je ho příliš velké množství, snadno vás rozbrečí. Třeba moje ségra si rukama od tygří masti sáhla do oka, když si vyndavala čočky. Její kamarád si zase při návštěvě WC sáhnul na jistý orgán… 😀 Takže s mentolem opatrně. Nikdy ho nedávejte do kosmetického produktu víc než 5 %  a taky k čistému mentolu nečichejte zblízka, jinak vám podráždí oči.

Tygří mast je skvělá na ztuhlé svaly, které příjemně zchladí a uvolní. Kromě toho se hodí při bolestech hlavy. Stačí ji v malém množství opatrně vmasírovat do spánků, a uleví se vám. Určitě ji ale (kvůli obsahu mentolu) nepoužívejte v těhotenství, při kojení, pro děti maldší 7 let a také při výskytu epilepsie. Tímto končím s poučováním, a jdeme na tvořivou část programu.

Co si připravit na 150 mililitrů tygří masti?

  • 50 gramů mandlového oleje (pořídíte tady)
  • 30 gramů jojobového oleje (vybírejte zde)
  • 15 gramů včelího vosku (koupíte tady)
  • 5 gramů mentolu (máme tu)
  • kelímek (koupíte zde)
  • pomůcky: setinková váha (nabízeme tady), skleněná kádinka (pořídíte zde), něco na míchání

Postup

Úplně ze všeho nejdřív si vydezinfikujte kádinku i všechny pomůcky, které budete používat. Poté si do kádinky odvažte včelí vosk a nechte ho ve vodní lázni rozpustit. Až bude krásně tekutý, přidejte k němu mandlový a jojobový olej (právě kvalitní za studena lisované oleje masti dodají krásnou barvu). Pak si odvažte mentol a přidejte ho ke směsi. Vzhledem k tomu, že neobsahuje vodu, není třeba přidávat konzervat.  Nakonec už jen nalijte směs do kelímku a nechte ztuhnout. Mast pak používejte k masáži ztuhlých svalů, na spánky při bolesti hlavy apod. 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.