Jak využít bylinky pro krásu

Čerstvé, ale i sušené bylinky používaly již naše babičky. I my jsme si je velmi oblíbily a rády je využíváme při výrobě domácí přírodní kosmetiky. Navažte na tuto tradici také a pronikněte s námi do kouzelného světa rozmanitých barev, vůní i účinků.

Bylinky nepatří jen do léčivého čaje, který nám maminky a babičky vařily v období, kdy nás trápila třeba bolest v krku nebo teplota. Já mám s dětstvím spojenou třeba vůni heřmánku nebo mateřídoušky. Právě heřmánek přidávala moje mamka do vroucí vody na parní lázeň, nad kterou si pak napařovala obličej, aby se jí uvolnily póry. Mimochodem jsme heřmánek měli ve stejné tmavé dóze jako granko, a tak se jednou stalo, že jsme měli krupičkovou kaši s heřmánkem. 😀 Ale teď už zpět k tématu. Jak lze bylinky využít v péči o krásu?

Bylinky hýčkají pleť

S bylinkami to můžete zkusit třeba jako moje mamka. Hrstičku vybrané bylinky vhodné pro svůj typ pleti jednoduše vhoďte do vroucí vody, hoďte si přes hlavu ručník a obličej si nerušeně napařujte po dobu pár minut. Tohle je samozřejmě vhodné i v případě, že vás trápí rýma apod., krásně vám to uvolní dutiny.

Další možností je připravit si nálev/odvar, který následně použijete k čištění pleti. Třeba na mastnou pleť je skvělý lopuch, na citlivou zase heřmánek a té smíšené prospěje kupříkladu měsíček. Tu pravou bylinku si můžete vybrat v našem e-shopu (nabídku sušených bylinek naleznete zde). Vychladlý odvar/nálev pak můžete na pleť nanést buď rozprašovačem, nebo jím navlhčit vatový tamponek, kterým vyčistíte pleť. Určitě si ho ale nedělejte moc do zásoby, skladujte ho v lednici a spotřebujte do dvou dnů.

Tip: O tom, jak se přesně připravují nálev, odvar, ale třeba i macerát se dočtete v našem starším článku tady.

Extra péče pro vlasy

Bylinky jsou bezvadné i na vlásky. Tady se z nich opět připravuje buď nálev, nebo odvar. Osobně se mi nejvíce osvědčilo si ho připravit do půllitrového hrnečku, protože tohle množství mi přijde ideální. Ale zálěží na délce vlasů, já je mám přibližně pod lopatky. Do vychladlého nálevu/odvaru většinou přidávám ještě trochu šťávy z Aloe vera a kapičku octa nebo citronu. Tímhle oplachem se vyrovná pH vlasů, jsou pak pěkně lesklé a vyhlazené, pokožka se zase zklidní.

Základ domácí kosmetiky

Pokud si rádi patláte různé krémy, mastičky apod., můžete si také zkusit vyrobit olejový macerát nebo nálev, které pak použijete při výrobě domácí přírodní kosmetiky. Nálev skvěle nahradí vodní fázi krému, olejový macerát zase zastoupí v receptuře olej. Bylinku stačí jen vybrat podle toho, jaký typ pleti máte.

Bylinky jako zdobení

Protože bylinky jsou nejen účinné, ale také krásné na pohled, můžete je využít také pro dekorativní účely. Třeba do doma vyrobené kosmetiky, kterou máte v plánu někomu darovat. Takové kvítečky máty nebo okvětní plátky měsíčku budou moc hezky vypadat v kornoutku s mořskou solí, v šumivkách do koupele, mýdle či tělovém peelingu.

 

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář