Éterické oleje: JASMÍN

Přijde mi, že jasmín patří mezi rostlinky, které dělí lidi na dva tábory – jedni jeho vůni milují, druzí je nemohou vystát. Já si jeho vůni zamilovala už v dětství. Myslím, že k tomu přispělo i to, že babička měla na zahradě philadelphus, kterému se přezdívá nepravý jasmín. Zajímá vás, jaké má účinky éterický olej vyrobený z jasmínu? Pak čtěte dál.

Myslím, že vůni jasmínu netřeba dlouze představovat. Je opravdu intenzivní, až omamná. Éterický olej se z jasmínu vyrábí většinou tzv. enfloráží, což je extrakce květových silic do tuku (např. bambuckého másla či rostlinného oleje). Jasmín se používal pro kosmetické účely již ve staré Číně a olej z něj extrahovaný zde byl neoddělitelnou součástí masáží prováděných po koupeli.

Jasmín a jeho účinky

Jasmín je bohatý na celou škálu sloučenin jako geraniol, linalool či eugenol. Éterický olej se využívá především v terapii emočních problémů, např. v psychosomatice. Je nutné jej dávkovat v menším množství, protož má poměrně silné účinky. A na co je vhodný? Doporučuje se pro své antidepresivní účinky, působí jako nervové sedativum a navozuje euforii. Využívá se proti úzkostem, neuróze apod. Dále podporuje soustředění, dodává člověku optimismus, a navíc funguje také jako afrodiziakum.

Esenciální olej za jasmínu ale dokáže pozitivně pracovat i na fyzické rovině. Je vhodný při kašli, usnadňuje odkašlávání a doporučuje se i při dýchavičnosti. Používat ho mohou i kojící maminky (podporuje tvorbu mléka) a je vhodný při porodu, protože podporuje stahy a ulevuje od bolestí (nejen při porodu, ale i v průběhu menstruace).

Jasmín v kosmetice

Protože nás ale velmi zajímá výroba kosmetiky, nesmíme opomenout využití jasmínu v péči o pleť. Jasmín je vhodný v podstatě pro jakýkoliv ty pleti. Nejlépe ale sedí suché či citlivé. Pomáhá totiž mírnit zarudnutí a svědění, navíc funguje jako přírodní tonikum. A samozřejmě nesmíme opomenout to, že tahle omamné květinka patří také do parfémů.

Vhodné kombinace

  • téměř jakákoliv jiná silice (skvělý je např. s růží)

Chcete účinky jasmínového éterického oleje vyzkoušet na vlastní kůži? Pak koukněte do našeho e-shopu, kde si ho můžete pořídit.

Autor příspěvku: Zuzka