Bylinné tinktury – jak je využít v kosmetice

Nově v našem sortimentu najdete bylinné tinktury, konkrétně od české firmy Naděje. Jsou vyrobené z bylin či pupenů. Můžete je užívat buď jako doplněk stravy (kombinujte max. 3-4 tinktury), nebo jejich účinků využít při výrobě domácí kosmetiky. A jak? To vám záhy prozradíme.

Co jsou bylinné tinktury?

Na úvod si dáme trochu té teorie, abyste věděli, co a jak… 🙂 Tinktury se vyrábějí z bylin či pupenů, a to za pomoci vysokoprocentího (96%) alkoholu – proto se jim také říká lihové výtažky. A proč právě líh? Představuje totiž nejefektivnější způsob, jak z bylinek vylouhovat účinné látky. A zároveň podporuje jejich vstřebatelnost.

Použití tinktur

Vzhledem k tomu, že jsou všechny tinktury Naděje určené pro vnitřní užití, můžete je brát jako doplněk stravy. Užívají se buď před jídlem, nebo po jídle, a konkrétní dávkování vždy najdete na obale. Většinou se užívají dvě lahvičky hned po sobě, a poté se udělá týdenní pauza. Více informací pak najdete na etiketě. 🙂

Bylinné tinktury v kosmetice

Konečně se dostáváme k tomu, co vás zajímá asi nejvíce – jak tinktury z bylinek a jejich pupenů můžete využít při domácí výrobě kosmetiky. Oba recepty jsou přitom vhodné i pro úplné začátenčíky. Než se pustíte do samotné výroby, nikdy nezapomeňte vydezinfikovat všechny pomůcky, které budete používat, a také kelímek/lahvičku na hotový produkt. Nuže, jdem na to!

Bylinná mast

Ve vodní lázni si rozpusťte 95 gramů bambuckého másla, poté sundejte ze sporáku a přidejte do másla 5 gramů tinktury a 1 gram vitaminu E (snadno odvážíte na setinkové váze). Směs přelijte do kelímku a nechte zatuhnout. Tímto získáte mast o váze cca. 100 gramů. Trvanlivost se pak řídí nejnižší dobou upotřebitelnosti použitých surovin. Skladujte při pokojové teplotě.

Pleťová voda/pleťové tonikum

Nejprve si vyrobte pleťovou vodu (návody najdete zde). Pleťová voda obsahuje suroviny jako hydrolát, šťáva z Aloe vera či glycerin, které spolu s vodorozpustným olejem a dalšími látkami pleť krásně vyčistí a zvláční. A až budete mít hotovo, jednoduše do pleťové vody přidáte bylinnou tinkturu dle své volby. Dávkujte přitom 2,5 ml tinktury na 100 ml výsledného produktu. Co se týče trvanlivosti, pokud při výrobě budete mít vše řádně vydesinfikované, vydrží vám pleťová voda minimálně tři měsíce.

Jednotlivé tinktury z bylin a pupenů najdete tady v našem e-shopu. Vybírejte dle účinků, které naleznete v popisu u konrétního produktu.

Autor příspěvku: Zuzka