Jednoduchý vlasový kondicionér skoro zadarmo

Pokud máte delší vlasy či kudrlinky nebo k mytí používáte tuhý šampon/speciální mýdlo, ze zkušenosti jistě víte, že kondicionér je nutností, bez které je lepší se do koupelny ani nevydávat. Ovšem najít ten pravý, to je hledání v kupce sena. My vám ale poradíte, jak si kondicionér snadno vyrobíte doma, aniž by vás to stálo hromady peněz.

S no poo metodami (bez pěny, bublinek) mytí vlasů se roztrhl pytel. Kdekdo si dnes myje vlasy jílem, jedlou sodou nebo třeba žitnou moukou. Ti, kterým tyto metody nesednou, ale stále chtějí něco šetrnějšího než klasické šampony, často sahají po vlasových mýdlech nebo tuhých šamponech bez dráždivých suflátů. Tak jako tak, po umytí je nutno použít kondicionér, který srovná pH. Výše zmíněné prostředky k mytí vlasů totiž mají pH vesměs zásadité, přirozené pH vlasů a pokožky hlavy se ale kloní spíše kyselým směrem. Takže samotné umytí vlasů nestačí. Ze zkušenosti vím, že i přírodní tekuté šampony nějaký ten kondicionér potřebují. A pokud nechcete utratit i stovky za nějaký kousek od některé z věhlasných firem, připravte si s námi čistě přírodní kondicionér, který vás vyjde na pár korun!

Ocet jako kondicionér, cože?

Jablečný či kyselý ocet, ale i citronová šťáva. Tyto tři suroviny totiž pojí jedna báječná vlastnost. Mají kyselé pH. A to mají vlasy rády! Pokud jednu z těchto tekutin použijete k opláchnutí vlasů po umytí, budou krásně hladké, lesklé a půjdou snadno rozčesat. A vůbec se nemusíte obávat, že by vám kadeře smrděly jako lák od okurek. Ten typický odér velmi rychle vyprchá.

Úplně nejjednodušší, základní variantou je oplach z čistého octa/citronové šťávy. Ideální ředění je 2-4 lžíce do litru vody. Ano, to rozpětí je trochu větší. Ale ze zkušenosti mohu potvrdit, že každé vlasy opravdu potřebují něco jiného. Máte-li bezproblémové kadeře, pevné a lesklé, případně hodně jemné, budou vás stačit lžíce 2. Pokud jsou ale vaše vlasy spíše sušší, vlnité, kudrnaté nebo poničení barvením apod., raději vsaďte na lžíce 4. Každopádně to ale chce trochu otestovat, co přesně vám sedne.

Kopřiva, lopuch a lichořeřešnice jsou výborné na vlasy, a hodí se tak do octového oplachu.

A teď už si vyrobíme bylinkový ocet

Pokud už jste kyselé oplachy vlasů vyzkoušeli, a chcete trochu vytuněný kondicionér plný prospěšných bylinek, hned vzápětí vám poradíme, jak na něj. Připravte si:

  • 500 ml vinného octa (seženete v potravinách)
  • hrst sušeného kořene lopuchu (koupíte tady)
  • hrst sušených listů kopřivy (dostanete zde)
  • hrst sušených semen lichořeřišnice (pořídíte tady)

Všechny tři výše zmíněné bylinky podporují růst vlasů a působí proti lupům i nadměrnému maštění. Jsou vhodné pro všechny typy vlasů bez ohledu na jejich odstín.

Jak to spatlat?

Do kastrůlku nalijte 500 ml octa. Pokud nemáte vinný, lze použít i jablečný, vlasům nijak neuškodí. Vhoďte hrst kořene lopuchu, přiveďte k varu a pak 10 minut vařte na mírném ohni. Poté do octa přidejte po hrsti kopřivových lístků a semen lichořeřišnice. Nechte vychladnout.

Hotovou směs přefiltrujte do čistých lahví/zavařovaček apod. a uchovávejte v chladu. Mně v pohodě vydržela i několik měsíců. Bylinkový ocet používejte jako kondicionér po mytí vlasů. Řeďte v poměru 2-4 lžíce octa na 1 litr vody. Vlasy stačí po umytí touto směsí propláchnout. Bez obav ji můžete nanášet i na pokožku. Vymývat už nemusíte.

Používáte bylinné octy? Jaká bylinka je v tomto případě vaše nejoblíbenější?

 

Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

1 komentář u „Jednoduchý vlasový kondicionér skoro zadarmo

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..