Třezalkový olej nebo též Janův olej

Třezalkový olej je ideálním pomocníkem k ošetření spálené kůže od sluníčka, na pomoc hojení drobných jizev, hemeroidy, drobné kožní praskliny, ekzémy či poškožené prsní bradavky. Zkrátka a dobře pomáhá hojit a regenerovat naši kůži. Je nazýván též jako Janův olej, jelikož třezalka tečkovaná, z níž olej budeme vyrábět, začíná kvést právě v období kolem letního slunovratu. Je doporučeno ji sbírát právě na sv. Jana (říká se, že o svatojánské noci mívají bylinky největší účinky). Červené barvivo, jež třezalka obsahuje, je též označováno jako „krev sv. Jana).

Olej můžete využít na pokožku celého těla. Ideální je po koupeli jemně vmasírovat do kůže. Třezalkový olej je vhodný i na masáže či jako přísada do koupele. Jen jej prosím nepoužívejte před návštěvou sluníčka. Je fotosenzibilní a na sluníčku by mohl udělat na kůži pěknou paseku.

Třezalkový olej

Třezalkový olej nebo též Janův olej – potřebné suroviny na výrobu

květ třezalky tečkované (posbírate venku nebo máme tady)
kvalitní rostlinný olej lisovaný za studena – např. olivový, mandlový, meruňkový, slunečnicový, hroznový, jojobový (seženete zde)
zavařovačku

Postup výroby

  1. Vydesinfikujte si pomocí lihu pracovní plochu i veškeré pomůcky k výrobě.
  2. Vezměte zavařovačku a napěchujte ji květy třezalky tečkované. Pokud budete používat čerstvé květy, doporučuji den nebo dva nechat květy ovadnout, aby se z nich odpařila voda. Může se vám pak stát, že olej zplesniví.
  3. Zalijte olejem tak, aby byly všechny květy ponořené a uvnitř sklenice nebyly vzduchové bubliny.
  4. Macerujte na slunném místě ideálně 4-6 týdnů. Obden mužete jemně promíchat otočením sklenice.
  5. Nakonec přeceďte olej přes plátýnko či sítko.
  6. Hotový třezalkový olej má trvanlivost dle minimální spotřeby použitého oleje.

 

 

Autor příspěvku: Bára