Zero waste je čím dál žádanějším tématem, a tak jsme se rozhodly, že bychom mu zde na blogu chtěly věnovat více prostoru. Tentokrát se pustíme do oblasti kosmetiky.
V první řadě bych ráda zmínila, že nejsme vševědoucí ani nežijeme 100% bez odpadu. To zkrátka nejde. Cílem našich článků není dělat nejchytřejší na světe, ale podělit se s vámi o naše tipy apod. Zkrátka tu budeme sepisovat, co se nám osobně osvědčilo. Jasně, třeba se v tom nenajde úplně každý, ale doufáme, že to bude přínosné pro co nejvíce lidí. 🙂
O tom, jak se o zero waste snažíme v rámci našeho e-shopu, si můžete přečíst tady. Teď už ale k té kosmetice. Všelijaké krémy, šampony, mýdélka apod. používá každý z nás. Jak na to, abyste se alespoň do jisté míry přiblížili ke kosmetickému zero waste?
ZW tip č. 1: Opravdu to všechno potřebuji?
Projděte si všechnu kosmetiku, kterou vlastníte, a položte si otázku, zda všechno z toho používáte. Osobně se mi nejvíce osvědčilo vytřídit věci, které jsem nepoužila déle než půl roku. Ty jsem potom nabídla v různých zero waste skupinách na facebooku a vyměnila je s lidmi za ořechy, domácí vajíčka, zeleninu apod.
Také je dobré se naučit u nakupování přemýšlet. Respektive si už doma sepsat seznam toho, co opravdu potřebujete koupit. A pouze to si pak také z obchodu přinést domů (a odolat tlaku slev, nabídkám výhodných setů apod.). Díky tomu by se vám pak nemělo stát, že se vám doma bude kupit nepotřebná kosmetika.

Zero waste tip č. 2: znovupoužitelné materiály
Co si mě naprosto získalo, jsou látkové tamponky. Na odličování pleti jsou tak příjemné! Zkuste se podívat třeba na fleru a podobných stránkách, kde jich prodejcí nabízí opravdu spousty. Místo vlhčených ubrousků vsaďte na kvalitní žínku a kapesníky používejte zásadně látkové. Tyhle věcičky vám vydrží roky. Jen si spocítejte, kolik vatových tamponků, ubrousků či papírových kapesníčků spotřebujete např. za týden…
ZW tip č. 3: víc hlav méně potřebuje
Jasně, tohle bude dost individuální, protože každý má rád jinou kosmetiku… My jsme se ale se ségrou naučily používat to samé. Máme tak pouze jeden kupovaný sprcháč, jedno odličovací mléko nebo jeden kondicionér. Je fakt, že když máme něco dohromady, neplýtváme s tím, a naopak vždy použijeme jen tolik, kolik j opravdu nutné. Stejně tak si půjčujeme i oční stíny, řasenku apod. (já tyhle věci totiž moc často nepoužívám). Neříkám, že to jde vždy, ale je fajn, když se více lidí domluví, že bude používat stejnou věc. 🙂
ZW tip č. 4: kouzlo velkých balení a eko obalů.
Když se vydáte na nákupy, zkuste se podívat, zda se vaše oblíbené produkty nedají sehnat ve větších balení. Docela dost značek dnes nabízí výhodnější balení šamponů, sprcháčů, mýdel apod. Já takhle kupuji třeba mýdlo na ruce, které má, tuším, 750 ml, ale někde se dají sehnat i v kanystru.
Když už jsem u těch obalů, tak značky jako třeba Ponio či Urtekram používají ekologicky rozložitelné, případně papírové a skleněné obaly. A to je snaha, která se podle mě rozhodně počítá!

Zero waste tip č. 5: vlastní kosmetika
Naučte se vyrábět vlastní kosmetiku! 😉 Je to zábava, šetří to peníze, ale i přírodu. Když si budete vyrábět vlastní krémy, šampony atd., můžete si je vyrábět stále do jednoho a toho samého obalu. Pravda, suroviny sice budou v nějakém obale, ale ve finále jich bude o hodně méně, než kdybyste si kupovali hotové produkty.
P. S.: Suroviny na kosmetiku seženete v našem e-shopu. 🙂