Sběr bylinek

Bylinky mají blahodárný vliv na naše zdraví. Pomáhají nám udržovat naše tělíčko zdravé nejen vnitřně, ale mají pozitivní vliv i zevně. První z naší série článků o bylinkách se bude věnovat jejich sběru. Samozřejmě, že se dají sehnat i sušené, proč si ale neudělat malý výlet do přírody a nenasbírat si vlastní? Nejenže si tím vyčistíme hlavu od každodenních starostí, ale hlavně si je nasbíráme s láskou a s láskou s nimi pak budeme i nakládat, za což se nám jisto jistě také odmění ve formě blahodárných účinků.

Než začneme se sběrem určité bylinky či bylinek, měli bychom si být naprosto jisti, že ji dokážeme rozeznat. K tomu nám mohou pomoci třeba atlasy bylin, pokud neznáme nikoho, kde se sběru bylin věnuje. Důkladně si nastudujeme charakteristiku sbírané rostliny včetně jejích požadavků na sběr, jelikož u každé rostlinky sbíráme jinou část a důležitá je i doba sběru. Ta je také u každé rostlinky jiná a správná doba sběru má velký vliv na účinky bylin.

sběr bylinek

Pokud vyrážíte sbírat bylinky, které běžně na své zahrádce nenajdete, pečlivě si vybírejte místo jejich sběru. Určitě nikdo nechce sbírat byliny poblíž rušné vozovky, podél polí, kde mohou být bylinky postříkané různými hnojivy či jinými sajrajty, či podél cest oblíbených pro pejskaře.

Tak vhodnou lokalitu i vybranou bylinku bychom měli. A co dál. Sbíráme jen ty části, které využijeme, a ne celou rostlinku. K bylinkám se chováme s citem a láskou a vždy tedy nevysbíráme úplně vše z daného místa, aby rostlinka mohla dále růst. Kam je vlastně nejlepší nás rostlinný úlovek uložit? Já osobně nejraději sbírám do proutěného košíčku, ve kterém se mi bylinky nezapaří a mohou krásně dýchat. Vhodný je i prodyšný bavlněný pytlík, ale košíček je prostě košíček. Sběr bylin do plastových sáčků je velmi nevhodný.

sběr bylinek

Jelikož se doba sběru jednotlivých bylinek liší dle jejich druhu, můžeme ale obecně říci, že bylinky sbíráme suché, nikoliv během deště či po dešti. Bylinky, u nichž sbíráme nať, je vhodné sbírat v období květu nebo před rozkvětem. Listy je možné sbírat po celou dobu vegetace, ale pamatujme, že na jaře mají mnohem větší sílu. Kořeny a kůry můžeme sbírat na podzim i na jaře. Cibulky až po odkvetení rostlinky, kdy i nadzemní část ovadne. Hlízy naopak sbíráme během květu rostliny v ranních nebo večerních hodinách. Květy sbíráme na začátku jejich rozkvětu. Semena a plody pak po jejich dozrání. Pokud vás zajímá správná doba a část rostlinky, kterou můžete sbírat, nakoukněte do našeho bylináře, který se snažíme doplňovat jednotlivým druhy rostlinek včetně jejich účinků a využití v kosmetice.

Doufám, že článek pomůže všem dobrým dušičkám, které se rozhodly začít využívat pokladů, které nám naše krásná příroda nabízí. Pokud nemáte možnost nebo jste prošvihli dobu sběru vaší bylinky, mrkněte k nám na e-shop, kde nabízíme alespoň ty základní z nich, které můžete využít nejen na výrobu své přírodní kosmetiky.

Pokud se vám náš článek líbil, budeme rády, když se s ním podělíte i s ostatními. Děkujeme za přízeň. 🙂

 

Zdroje
  • JIŘÍ JANČA, Josef A. Zentrich a [ILUSTRACE MAGDALENA MARTÍNKOVÁ]. Herbář léčivých rostlin. Praha: Eminent, 2008. ISBN 9788072813650.
  • ERDELSKÁ, Olga, Karol ERDELSKÝ, Mojmír KVAČALA a Renato MAGÁT. Zdraví z babiččiny lékárny. Bratislava. Ikar, 2016. ISBN 978-80-551-5033-8.

Autor příspěvku: Bára

1 komentář u „Sběr bylinek

Napsat komentář