Jíl – jak si vybrat ten pravý

O tom, jak dokáže být jíl prospěšný naší pleti jsme tu již psali. I o tom, na co všechno ho lze použít. Tentokrát se zaměříme hlavně na to, který druh jílu si zvolit, aby vám seděl.

Jíl je jednou z těch kosmetických surovin, které se vám doma neztratí. V jednom ze starších článků jste si mohli přečíst, jaké mají jíly obecně účinky a že si z nich můžete vyrobit pleťovou masku, deodorant nebo ho použít místo šamponu (tzv. no poo metoda).

Do čeho lze jíl ještě přidat?

  • tuhé mýdlo
  • vlasová maska
  • zubní pasta
  • sprchový gel
  • vlasový šampon (tuhý i tekutý)
  • peeling
  • koupel
  • suchý šampon aj.

 

Nyní už se podíváme na jednotlivé druhy jílů a povíme si, pro koho jsou vhodné. 🙂

Růžový jíl

Tento druh jílu je ideální volbou v případě, že máte normální či citlivou pleť se sklonem k zarudnutí. Dokáže jí navrátit ztracenou rovnováhu, hloubkově ji vyčistí a zároveň ji ochrání před vysušením a nepříjemným šupinatěním. Pleť po jeho použití zůstane jemná, vláčná a přirozeně pružná. Lze ho dopřát i pokožce trpící na ekzémy nebo lupénku. Kromě pleti je vhodný i na všechny typy vlasů (např. do tuhého šamponu). Když ho přidáte do tuhého mýdla, tak ho dokáže i trochu obarvit.

Zelený jíl

Můžete se s ním setkat také pod názvem montmorillonit. Vyniká svými absorpčními účinky a doporučuje se pro normální, smíšenou a mastnou pleť, ale také při akné. Odstraňuje z pleti nadbytečný maz, pomáhá ji regenerovat, a navíc působí lehce protizánětlivě. Také má exfoliační účinky, což znamená, že vyhlazuje nerovnoměrnou pleť. Můžete ho opět použít i do vlasových šamponů nebo s ním lehce obarvit mýdlo.

Marocký jíl

Tenhle jíl je ze všech asi nejznámější. Často se označuje jako ghassoul či rhassoul. Má výborné čisticí účinky, odstraňuje odumřelé kožní buňky a harmonizuje produkci mazu, aniž by byl dráždivý, takže je vhodný na citlivou pokožku náchylnou k akné (černé tečky), mastnou a smíšenou pleť. Jeho použití se doporučuje rovněž při ekzémech nebo lupénce. Je populární také při mytí vlasů. Jeho účinkou jsou poměrně univerzální, dokáže si poradit s citlivou pokožkou hlavy, s přílišnou mastnotou i lupy. Je velmi jemný, a vlasům navíc dodává objem.

Bentonit

Bentonit má nejlepší absorpční účinky ze všech jílů, takže umí z pleti odvést nejvíce nečistot. Je také bohatým zdrojem minerálních látek, jako je vápník, křemík či hořčík. Zároveň vyniká svými exfoliačními účinky, vyhlazuje pleť, pomáhá stahovat póry a snižovat výskyt černých teček. Tím pádem je výbornou volbou pro mastnou nebo aknózní pleť a lze ho používat i při ekzémech.

Bílý jíl (kaolin)

Tento druh jílu platí za nejjemnější ze všech. Je proto skvělý nejen pro zralou a suchou pleť, ale i pro všechny, kdo mají citlivou pokožku. I přesto ale pleti nabízí výborné čisticí účinky, uvolňuje ucpané póry a pomáhá pleť detoxikovat. Současně působí antibakteriálně či protizánětlivě a pomáhá předcházet tvorbě akné. Velmi často se s kaolinem můžete setkat ve složení zubních past, deodorantů či krémů na holení. Je ale bezvadný i do vlasových masek, kde pomáhá revitalizovat suché či poškozené vlasy.

Všechny uvedené jíly si můžete pořídit u nás v e-shopu, a to v již ve 100gramovém balení.

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář