Chcete-li svou doma vyrobenou kosmetiku obohatit o antibakteriální účinky, sáhněte po bylinkách. Ať už sušených, nebo čerstvě natrhaných. A které bylinky použít? O tom si povíme níže.
Jak bylinky v kosmetice vůbec použít?
- Připravte si odvar/nálev (dle části rostliny) a použijte ho místo vodní fáze.
- Vytvořte si olejový macerát, který pak přidáte do kosmetiky místo běžného oleje. Postup, jak na to, najdete
- Udělejte si domácí lihovou tinkturu. Postačí vám k tomu bylinka a vysokoprocentní alkohol. Více si o tom můžete přečíst v našem starším příspěvku na blogu.
Teď, když už tak nějak víte, jak lze s bylinkami pracovat, pojďme se nyní podívat na to, které disponují antibakteriálními účinky. Většinu z nich určitě budete znát, ať už z kuchyně, nebo ze zahrádky. Pokud vám už domácí zásoby došly, můžete si antibakteriální bylinky pořídit u nás v e-shopu. 😊
Bříza
Bříza, kterou poznáte podle její typické bílé kůry, se řadí mezi rostlinky, které umí zklidnit svědění a zmírnit zánětlivé projevy. Kromě toho má adstringentní účinky, působí mírně antibakteriálně a antimykoticky. Z břízy se mimo jiné získává také éterický olej, které je výborný na ekzematickou a zánětlivou pokožku, působí proti lupům a zvyšuje kvalitu vlasů.
Citronová tráva
Lemongrass má nejen úžasnou vůni, ale také nabízí mnoho příznivých účinků. Je bohatým zdrojem antioxidantů a pomáhá bojovat proti chřipce či nachlazení. Má nejen antibakteriální, ale i antivirové či antiseptické účinky, pomáhá zabraňovat množení mykóz a harmonizuje lymfatický systém. Skvěle se hodí např. do anti-age kosmetiky.
Dubová kůra
Dubová kůra se používá například ke kloktání při zánětech dutiny a hrtanu, výborná je též na popáleniny a při nadměrném pocení nohou nebo ekzémech. Přisozují se jí adstringentní účinky díky vysokému obsahu tříslovin, ale působí také celkově protizánětlivě a má antibakteriální účinky.
Heřmánek
Tuhle krásnou bylinku proslavily již ve starověku její zklidňující a protizánětlivé účinky. Používá se při astmatu, horečkách nebo různých kožních potížích. Varábí se z ní masti, používá se k obkladům apod. Vyniká obsahem flavonoidů, a navíc má antisetpické a antibakteriální účinky. Působí rovněž antimykoticky a sedativně.
Kopřiva
Tahle štiplavá bylinka je jistě každému z vás dobře známá. Spousta lidí ji považuje za plevel, přitom má ale spoustu pozitivních účinků. Vyniká obsahem histaminu či serotoninu, ale i flavonoidů. Působí proti zánětům a má rovněž antibakteriální či hojivé účinky. Hodí se na ošetřování odřenin, omrzlin a opařenin, k léčbě lupů nebo nadměrné produkce mazu.
Kostival
Bylinky s nádernými fialovými květy je v lidovém léčitelství dobře známá. Je skvělá nejen při kašli nebo zahlenění, ale i při onemocnění kloubů. Obsahuje třisloviny, alkaloidy či allantoin a doporučuje se také na zánět žil nebo krevní podlitiny. Má mírně antibakteriální účinky a je výborná na obklady či masti.
Lopuch
Lopuch je nedocenitlený při ekzémech, seboreické dermatitidě a potížích vlasové pokožky. Můžete si ho přidat třeba do domácího šamponu nebo přelivu na vlasy. Doporučuje se ale i při revmatických a svalových bolestech či nadměrném pocení. Má opravdu výrazné antibakteriální účinky a půsoví antimykoticky.
Máta peprná
Tuhle bylinku s mimořádně osvěžující vůní budete také jistě dobře znát. Kromě toho, že zklidňuje trávící ústrojí, uvolňuje dýchací cesty a působí antibakteriálně. Skvělá je např. ke klotkání při bolesti zubů nebo zánětu dásní. Úžasně pečuje o nečistou, zanícenou pleť, zmírňuje svědění a pomáhá regulovat produkci mazu.
Meduňka
Uklidňující meduňka je vhodná nejen k navození kvalitnějšího spánku. Má totiž úžasně sedativní účinky. Má výrazné antibakteriální účinky, působí proti výskytu kvasinek a pomáhá zlumit mírnější záněty. Kromě toho zklidňuje podráždění, nervozitu či předrážděnost – je bezvadná pro lidi, kteří jsou ve stresu.
Šalvěj
Ušlechtilá šalvěj se také někdy nazývá bylinkou dlouhověkosti. Má široké spektrum využití. Oplývá antibakteriálními, protizánětlivými a dezinfekčními účinky. Využijete ji například ke kloktání při bolestech v krku, zánětech dásní nebo stomatitidě. Při poranění pokožky ji využijete na výrobu masti nebo přípravu obkladů. A mimo jiné je úžasná do pleťových vod při akné nebo do vlasové kúry při lupech.
Tymián
Tymiánu se přisuzují nejen antibakteriální, ale také antiseptické a antiparazitické účinky. Dezinfikuje dýchací cesty a je vhodná např. při bronchitidě a dalších onemocněních plic. V dermatologii je vhodná při zánětlivých kožních onemocněních, dále se doporučuje na bércové vředy (obklady, koupele), na hnisavé rány nebo mykózy.