Akné? Potničky? Opruzeniny? Určitě se shodneme, že ani jedno není nic příjemného. Stačí si přitom vyrobit zinkový krém, a uvidíte, že při pravidleném použivání se stav vaší pokožky viditelně zlepší.
Dříve jsem používala spíše zinkovou mast, ale na větší plochy mi přijde praktičtější právě forma krému, která se lépe roztírá i vstřebává. A právě to jsem ocenila, když mě v létě trápily potničky (ano, už je mi skoro 30, a stejně mi nedají pokoj).
Proč zinek?
Oxid zinečnatý už možná znáte jako přísadu do dekorativní kosmetiky nebo jako součást opalovacích krémů, v nichž působí jako ochrana před UV zářením. Zinek je nicméně výborný i k odvádění vlhkosti z pokožky, díky čemuž přechází opruzeninám. Dále zabraňuje množení bakterií, podporuje hojení a působí jako prevence jizviček. Jeho výhodou je, že nijak nedráždí pokožku a je vhodný i pro citlivou dětskou pokožku.
Nemusíte si pořizovat krémy z lékárny, které často obashují ropné produkty a další ne zrovna prospěšné látky. Vyrobte si s námi domácí zinkový krém.
Co budete potřebovat na 50 ml?
- 20 gramů hydrolátu (např. z meduňky či pšenice – koupíte zde)
- 10 gramů oleje (já kombinuji brutnákový a konopný – oba máme zde)
- 6 gramů olivového skvalanu (prodávámu tu)
- 5 gramů glycerinu (vybírejte tady)
- 5 gramů oxidu zinečnatého (najdete zde)
- 4,5 gramu emulgačního vosku NF (pořídíte tady)
- 3 gramy Aloe vera šťávy (koupíte zde)
- 10 kapek cosgardu (prodáváme tu)
- pár kapiček éterického oleje (vybírejte tady), ale není nutné
- pomůcky: dvě nerezové mističky stejné velikosti, mětla, stěrka, setinková váha, mixérek na emulze, pH indikátorové papírky (vše seženete rovněž v našem e-shopu), dále něco na míchání, rozprašovaš s lihem, pánev na vodní lázeň, sítko na prosetí zinku
Jak si zinkový krém vyrobit?
Úplně na začátek si, jako vždy, vydezinfikujte všechny pomůcky a také kelímek, do kterého budete hotový zinkový krém dávat. Poté si do jedné z misek odvažte zvolený hydrolát a do druhé olej a emulgační vosk NF. Obě mističky poté vložte do vodní lázně a na slabém plameni pomalu zahřívejte.
Až budou vosky zcela rozpuštěné, vyjměte obě misky z vody. Do misky s olejem a voskem přilijte obsah druhé misky (s vodou). Poté přesypte oxid zinku, který jste si předem prosili v sítku (aby byl opravdu jemným práškem, a nebyly v něm hrudky).
Poté začnete šlehat mixérkem na emulze. Až směs začne tuhnout, je čas přidat glycerin spolu se skvalanem a také Aloe vera šťávou. Mixérek nyní vyměňte za metu a míchejte, dokud směs nezíská krásně krémovou konzistenci (krémík vám časem ještě trochu ztuhne). Na úplný závěr krém zakonzervujte cosgardem a dle libosti můžete přidat i éterický olej – tak 10 kapiček (vhodný je např. tea tree nebo levandule).
Ještě než krém přendáte do kelímku, nezapomeňte změřit jeho pH. To se se mělo pohybovat mezi 5 a 6. Co se týče trvanlivosti, pokud při výrobě budete mít vše řádně vydezinfikované, vydrží vám krém minimálně tři měsíce (řiďte si ale surovinou s nejraktší expirací).