Zero waste: móda – na nákupech

Minule jsme se věnovali tomu, na co je dobré se zaměřit, než vyrazíte do obchodů pro nové oblečení. Tentokrát se s vámi podělíme o konkrétní nákupní tipy, abyste se opět přiblížili duchu zero waste.

Vybírejte kvalitní kousky

Tričko z řetězce, které stálo 200, většinou nebude moc kvalitní. Investovat do nadčasových kousků z kvalitních materiálů se vám určitě vyplatí. Vydrží vám déle, takže je to více zero waste. Oblečky z kvalitních přírodních materiálů jsou sázkou na jistotu. Některé takové kousky bývají opatřeny i fair trade certifikací apod. – skvělá je např. německá značka Tranquillo. Pěkné oblečky pak přímo v Čechách nabízí třeba Etikbutik.

Dejte šanci věcem z druhé ruky

Vím, že nakupování v second handech není pro každého. A ne v každé takové prodejně seženete pěkné kousky. Ale je to ideální příklad zero waste. Chce to trochu času, než si omrknete nabídku u vás ve městě. Já si postupně prošla většinu second handů, které u nás jsou, takže už vím, kam jít. Kde seženu věci, které vypadají jako nové a většinou nestojí přes dvě stovky. 😊

Mimo to jsem si oblíbila také web vinted.cz. Tam seženete také spoustu již použitého oblečení, nebo ho tu dokonce můžete vyměnit za jiné. Odsud mám například většinu svých šatů, a žádné z nich mě nevyšly na více než 200 (a dost z nich mělo ještě visačku).

Tip: V některých městech už se dnes také konají akce typu „swap“, kam můžete donést věci, které nechcete, a vyměnit je zde za něco jiného.

Kupujte českou módu

Pravda, ne vždy zjistíte, odkud pochází látka a další materiály, které výrobce použil. Na druhou stranu si ale pořídíte obleček, který vyrobil někdo v naší zemi, a víte také, kdo přesně to byl. Zkuste se pokouknou třeba na Fleru. Z osobní zkušenosti vám mohu doporučit paní Marii Trutmanovou, mám od ní už několik krásných triček, která jsou opravdu kvalitní, takže počítám, že mi vydrží dlouho. 😊

Opravte to nebo pozměňte – tip na závěr

Stále mě udivuje, kolik lidí je schopných vyhodit nějakou věc (např. legíny), ve kterém je malá dírka apod. Já jsem v tomhle stará škola. Doma mě naučili si věci prostě zašít, a když si s tím nevím rady (výměna zipu. prošoupaný sed kalhot atd.), tak prostě zajdu ke krejčové. Už od dětství chodím stále k jedné a té samé a vždycky žasnu, co dokáže za kouzla. A to s věcmi, u kterých jsem se obávala, že budou muset skončit na smetišti.

Pokud hledáte možnost, jak využít kousky, které už nechcete nosit, zkuste je přetvořit v něco úplně jiného. Třeba z košile si můžete vykouzlit sukni (návod najdete třeba zde). Nebo pokud neumíte šít, zkuste zajít za někým, kdo to umí. 😊

Autor příspěvku: Zuzka