Zero waste domácnost

V minulém příspěvku jste se mohli dozvědět, jak na zero waste nakupování. A protože tím to zdaleka nekončí, podíváme se tentokrát na to, jak můžete odlehčit své domácnosti.

Zero waste je tak trochu nákaza. Ale zdravá nákaza. Jakmile se jednou začnete zajímat o to, jak snížit produkci odpadu, nezůstane jen u látkových sáčků, se kterými budete chodit na nákupy. Množství odpadu, které produkujeme v domácnosti je naprosto zbytečné. A přitom stačí vcelku málo, aby se to změnilo. Osobně jsem měla vážně radost, když jsem zjistila, že spousta věcí jde dělat jinak. Doufám, že se pro vás, kteří zatím začínáte, stene inspirací. Takže, kam všude jsme zero waste začlenili u nás doma?

Vyrábějte si domácí přírodní kosmetiku

No když jsme ten web zaměřující se na domácí výrobu přírodní kosmetiky, asi bylo bylo divné, kdyby tu o tom nepadlo slovo. Tím, že si budete kosmetiku vyrábět sami doma, ušetříte spoustu peněz, ale také zbytečného plastového odpadu. Takový kelímek, lahvičku nebo dózičku po spotřebování produktu úplně snadno umyjete a použijete ji znovu.

tuhý šampony a mýdla bez obalu

Ačkoliv mě velmi baví vyrábět si kosmetiku, jsou pořád věci, které sama nesvedu (rozuměj, jsem srab a bojím se hydroxidu při výrobě mýdla a recept na šampon jsem ještě nevytunila), a tak jsem odkázána na jiné výrobce. Sprchové gely mě přestaly bavit už před lety. Loni na jaře jsem spotřebovala také poslední tekutý šampon. Od té doby jsem věrná tuhým šamponům, kondicionéru a klasickým mýdlům. Moje vlasy i pokožka si lebedí, a navíc s malými výrobci není problém se domluvit, aby mi produkty poslali bez obalu, případně jen minimálně zabalený v něčem recyklovaném.

Už dříve jsem přemýšlela o tom, jak je šílené, kolik vložek nebo tamponů každá z nás za rok vyhodí. Menstruační kalíšek mě ale zrovna nalákal. A tak jsem zvolila zlatou střední cestu, a naučila se používat dámské hygienické potřeby, které jsou 100% kompostovatelné. Tvoří je bio bavlna, kukuřičný škrob a podobné látky. Ano, sice stojí dvakrát tolik než ty klasické z drogerie, ale kromě toho, že jsou ekologické, také neškodí zdraví. A věřte mi, z vlastní zkušenosti vím, co dokáží napáchat chlórem bělené vložky s umělou parfemací …

Stejně tak jsem začala domů pořizovat odličovací tamponky a vatové tyčinky z bio bavlny a třeba takové vlhčené kapesníčky jsem neviděla už spoustu let. A potřebu kupovat si fialový toaletní papír s vůní broskví opravdu nemám. Jen do toho papírového kapesníčku se občas vysmrkám, nosit při rýmě po kapsách morké látkové kapesníky se mi nějak příčí. Holt nikdo není dokonalý, že. 😀

Se ségrou jsme si oblíbily také krabičky bez BPA na svačinu, oběd a v případě potřeby i večeři. Můžete si do nich dát jakékoliv jídlo, a zbavíte se tak vyhazování papírových ubrousků a mikrotenových sáčků. Využijete i v případě, že si budete brát jídlo s sebou z restaurace.

Stejně tak nám nesní chybět krásné láhev na vodu. Osobně jsem propadla téhle skleněné s květem života. O tom jak jsem z ní nadšená, si můžete přečíst tady.  Pokud si také rádi někde berete kávu s sebou, můžete v tašce nosit nějaký pěkný termohrnek.

rozložitelné sáčky fino

Když tohle prvně viděl můj táta, ptal se, jestli vážně potřebuju sáčky na odpadky, které stojí dvakrát tolik než ty ostatní. No ano, potřebuju (tati!!!). Jsou totiž kouzelné. Od Fina. Do dvou let se rozloží na vodu a oxid uhličitý. A můžu vás uklidnit, že jsou stejně pevné jako jakékoliv jiné. Nežádoucí nehody tedy cestou k popelnici nehrozí.

zero waste skladování potravin

No a když jsem minule psala o nakupování potravin v zero waste stylu, ukážu vám na závěr, jak všechny ty suroviny pak skladuju doma. Mít je v látkových sáčcích by nebylo úplně ono (nálet potravinových molů jednou stačil), a tak jsem „vyrobila“ tyhle dózy. Prostě jsem vzala prázdné zavařovačky od okurek, řepy, medu apod., a přesypala do nich rýži, čočku, cizrnu, mungo atd. Dózy pak můžete jednoduše polepit, napsat si na ně údaje, jak dlouho se co vaří apod. Tímhle dosáhnete takového dva v jednom. Nebudete vyhazovat sklo, a navíc ušetříte peníze, které byste dali za všechny ty krásné dózy v obchodě.

Nebudu za pokrytce a rovnou se přiznám, že čistě bez odpadu se mi žít nedaří. A myslím si, že ani nemá cenu to hrotit do extrémů. Ale je dobré se nad tím aspoň trochu zamyslet, a produkci odpadu omezit, abychom tu naši planetu, a tím i sebe, úplně neudusili. Jako jinde, i tady platí, že každá snaha se počítá.

Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..