Výroba domácí kosmetiky – nákup surovin a pomůcek

Jak začít s výrobou vlastní kosmetiky? Naprosto jednoduše. Výroba domácí kosmetiky je velmi zábavná, jednoduchá, a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni nebo ve špajzu. Stačí už jen začít. Samozřejmě úplně vše doma asi nenajdete, a pár věcí si tak budete muset pořídit. Když jsem začínala já, nevěděla jsem, jaké základní suroviny a pomůcky na výrobu si pořídit. Jednak je chce člověk opravdu využít, aby se mu suroviny nezkazily, a na druhou stranu si zase nechce kupovat zbytečnosti, které jsou mu jako začátečníkovi k ničemu. A proto vznikl tento článek, který, jak tajně doufám, pomůže usnadnit každému jeho počáteční nákupy surovin i pomůcek.

Každému, kdo se ještě s výrobou kosmetiky nesetkal, doporučuji začít na těch nejjednodušších receptech pouze na bázi „tuků“ čili olejů a másel. Míchat vodní a tukovou složku je spíše už pro ty pokročilejší, kteří mají pár zkušeností s výrobou. Na našem blogu najdete všechny recepty vhodné pro začátečníky pod štítkem ZAČÁTEČNÍK V PATLÁNÍ. A nebojte, i jednoduché recepty jsou super a vaše tělo bude jásat nadšením. Předem upozorňuji, že výroba domácí kosmetiky je silně návyková, a pokud si na ní zvyknete, těžko budete na své kůži snášet ty chemické pochoutky, které vám nabízí v drogeriích. Navíc po tom co si zvyknete na krásné přírodní vůně esenciálních olejů ve vašich výrobcích, vám ty komerční s parfémem začnou připadat hrozně umělé.

První krok, jak tedy začít, je pořídit si základní suroviny a pomůcky. Mezi základní pomůcky bych zařadila nerezovou misku, odměrky na tekuté suroviny (třeba oleje), setinkovou váhu, metličku na míchání, špachtli, šlehač (ale ten asi každý doma má), kapučínovač (malý mixérek na šlehání mléka), trychtýřek. Každá výroba, která se bude provádět na sporáku ve vodní lázni, ještě vyžaduje malý kastrůlek nebo pánvičku, do které se vám vejde nerezová mistička. No a samozřejmě je třeba myslet na to, že se sem tam při výrobě pokydáte. A protože budete pracovat s tuky, které se pak nechtějí pustit vašeho oblečení, je třeba se na výrobu vyzbrojit také zástěrkou nebo starším tričkem, u kterého vám nebude vadit, když pak na sobě bude mít místy nějaké ty mastné fleky.

Výroba domácí kosmetiky

Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou také do začátku másla. Ne vždycky budete chtít mít váš výrobek v tekutém stavu, je tedy potřeba oleje něčím zahustit, abychom dostali mast nebo vazelínu. K tomu nám bohatě postačí včelí vosk. Nakonec budete-li chtít, aby vám výrobky krásně voněly, bude se vám ještě hodit nějaký ten éterický olejík. Volba vůní je na vás, já však v každém případě doporučuji levanduli, pomeranč, mátu a třeba eukalyptus nebo tea tree Některé výrobky pak můžete také obohatit vitaminem E, který zároveň prodlužuje trvanlivost olejů, takže na něj byste určitě neměli zapomenout. Nakonec je potřeba, aby vaše domácí kosmetika měla svůj kelímek, kalíšek či lahvičku.

A ještě vám chybí jedna podstatná věc a to něco, čím vydesinfikujete své pracovní pomůcky předtím, než začnete pracovat, a také kelímky nebo lahvičky, kam své výrobky uskladníte. K tomu vám bohatě postačí denaturovaný líh nebo vysokoprocentní alkohol.

Výroba domácí kosmetiky – základní pomůcky

Výroba domácí kosmetiky – základní suroviny

Co se vám ještě bude hodit

 • kelímky, kalíšky, trubky, lahvičky atd.
 • štítky a etikety
 • nálepky, razítka a další věcičky k ozdobení vašich výtvorů
Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Bára

4 komentáře: „Výroba domácí kosmetiky – nákup surovin a pomůcek

  Bebe

  (Květen 19, 2017 - 2:59 pm)

  Moc hezký článek, Baru! 🙂 Až mám chuť naběhnout do obchodu a všechny ty kuchtící nezbytnosti pořídit a začat vařit vlastní alchymii! 🙂
  Bebe

   Bára

   (Květen 21, 2017 - 6:54 pm)

   Děkuji 🙂 Tak začni, je to super zábava 🙂

  Veronika

  (Květen 23, 2017 - 8:23 am)

  Ahoj Baru, chtěla jsem se zeptat na špachtli… má být dřevěná? A ta kádinka je nutná nebo stačí nějaká skleněná nádoba. Díky 🙂

   Bára

   (Květen 23, 2017 - 10:13 am)

   Ahoj Verčo,
   děkuji za dotaz! Asi jsem se v článku špatně vyjádřila. Jako špachtli používám klasickou stěrku na pečení. Myslím že je z nějakého silikonu a ten jde dobře umýt i vydezinfikovat. Určitě ne dřevěnou. Kádinka se hodí, ale ji můžeš pro začátek nahradit tou nerezovou mističkou nebo nějakou skleněnou, která je z kvalitního skla a nebude jí vadit zahřátí ve vodní lázni. Doufám, že se dílo povede. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..