Vazelína, parafín, minerální oleje

Hádám, že vazelína je něco, s čím se většina z vás již setkala. Je to taková ta „zázračná“ mastička, kterou kožní lékaři velice rádi předepisují a doporučují. A seženete ji snad v každé lékárně, občas i v drogeriích. Je levná. A budí dojem toho, že naší pokožce pomáhá. Jak je to s ní ale ve skutečnosti? A co parafín a minerální oleje, které pocházejí ze stejného zdroje? 

Vazelína, stejně jako parafín a minerální oleje, pochází z ropy. Což už samo o sobě nebudí zrovna velkou důvěru. Spíše žádnou. Ropa je velice levným zdroje, což se líbí nejen producentům umělých hmot, které se využívají k výrobě plastových lahví nebo třeba oblečení. Deriváty ropy se pro svou nízkou cenu zalíbily i kosmetickým firmám. Ovšem není to něco, čím by se chtěl někdo chlubit. A kosmetický průmysl dříve jaksi těžil z toho, že se lidé nezajímají o to, co se v takovém krému vyskytuje a jaké negativní účinky to může mít na jejich zdraví. Doba se už naštěstí změnila a lidé už nejsou těmi tupými ovcemi, ale stále více se ptají, hledají a zjišťují.

Jaké je úskalí vazelíny?

Už jsme si řekli, že vazelína, parafín i minerální oleje se získávají z ropy. Co to pro naši pokožku, a potažmo i naše zdraví, vlastně znamená? Všechny tyto látky jsou velice dobře snášeny i ekzeamatiky, alergiky a malými dětmi. Krásně přilnou k pokožce, zanechají ji hydratovanou a hebkou a také ji výborně ochrání před mrazem či větrem a Pamatuji si doby, kdy má kamarádka měla rozsáhlý ekzém, a dermatoložka jí na promašťování pokožky předepsala vazelínu. A ano, je pravda, že její kůže po ošetření touhle ropnou mastičkou vypadala o hodně lépe.

Vážně se chcete mazat vazelínou, která pochází z ropy?

Ovšem veškeré ropné produkty pokožce ve skutečnosti nic dobrého nepřinášejí. Ano, pokožka ošetřená vazelínou sice vypadá na pohled krásně, ale je to pouze iluze. Úskalí plastových nátěrů je v tom, že mají příliš veliké molekuly, které pokožkou zcela neprojdou, a tvoří na ní tak nepropustnou vrstvu. Kůže nemůže dýchat a není schopna se přirozené čistit. Veškeré látky, jako je třeba vyloučený maz apod., zůstávají pod vrstvou masti, a kůže trpí. A teď si představte, jak musí trpět pokožka, kterou celé měsíce či roky natíráte vazelínou, a pak najednou přestanete. Problémy, které jste tímhle zázrakem měli údajně vyřešit, jsou zpět, a často v ještě horší podobě. Nehledě na to, až 60 % z toho, co na pokožku naneseme, se dostane do krve. A upřímně, chtěli byste, aby vám v žílách kolovala ropa?

Vazelína atd. ve složení

Možná byste se divili, ale ropu nenajdete jen v mastích z lékárny či levných krémech a tělových mlékách. Zrovna takových minerálních olejů bývají plné i drahé kosmetické produkty věhlasných značek. Tyto látky pak ve složení poznáte podle slov:

  • vazelína
  • parafín
  • minerální olej
  • paraffinum liquidum
  • petrolatum
  • mineral oil
  • vaseline
  • paraffin

V jaké kosmetice je ropa?

  • pleťové krémy
  • tělové mléka
  • krémy na ruce
  • různé masti atd.

Co nám nabízí příroda?

Pokud máte svou pokožku rádi a slova jako vazelína či ropa vám nahánějí husí kůži, máte na výběr z celé řady čistě přírodních surovin. Rostlinné oleje a másla mají totiž na kůži působí opravdu příznivě. Jsou plné vitaminů, minerálních látek či nenasycených mastných kyselin. Mají oproti ropě maličké molekuly, které pokožkou snadno projdou, nezanesou ji a opravdu o ni budou pečovat. Vyživí ji, zanechají ji sametově hebkou a ochrání ji před ztrátou hydratace. Navíc bývají bohaté na antioxidanty, které zabrání předčasné tvorbě vrásek a celkové povadlosti pleti, a pokud si dobře vyberete, pomohou vám i s takovými problémy, jako jsou drobné jizvičky či pigmentové skvrny.

Tak co, už jste si vybrali, čím budete o svou pokožku pečovat? My máme jasno. 😉

Autor příspěvku: Zuzka

6 komentářů: „Vazelína, parafín, minerální oleje

    Zuzi, moc pěkně se ti podařilo shrnout a vystihnout, proč se parafínovým krémům raději vyhnout. Nemám co dodat. Parádní článek. Sdílím 🙂
    Bebe

    Váš článek dost znevěrohodňují dvě protichůdná tvrzení. Napřed uvádíte, že kvůli velkým molekulám nepronikne do kůže a tvoří na povrchu vrstvu, abyste v zápětí varovala před tím, že se 60% této látky dostane do krve, kam se přeci jestli je to pravda musí dostat kůží. Nejsem ani na jedné straně, je mi v podstatě jedno co si kdo kam maže, ale po přečtení tohoto článku odcházím zmaten.

      Ano, velké molekuly do pokožky zcela neproniknou (uznávám, že slovo zcela mi vypadlo), ovšem nějaké složky z vazelíny se do pokožky jistě dostanou. Nevím, kolik přesně to je, ani to nikde netvrdím. Věta o 60 % je myšlena obecně o kosmetických prostředcích, což je z věty „Nehledě na to, až 60 % z toho, co na pokožku naneseme, se dostane do krve“ patrné.

    Dobrý den, ano denně se setkávám s názory mých klientů kteří požívají stále vazelínu a hlavně indulonu na nohy.
    Neustále vysvětluji a poučuji jak to je, zde je moc krásně napsáno vše.

Napsat komentář