Tipy pro mastnou pleť

Pokud si sami vyrábíte kosmetiku, určitě přemýšlíte, které suroviny zvolit, aby vyhovovaly potřebám vaší pleti. Tentokrát se podíváme na to, co je vhodné pro tu mastnou.

Předchozí díl série jsme věnovali suché pleti (článek najdete zde). Opět na úvod si připomeňme, že stav pleti je odrazem toho, co se nám odehrává v těle. Mastná pleť bývá často hrou genetiky, rozdováděných hormonů, ale třeba i nedostatku vitaminů jako B2, nedostatečné činnosti jater či dalších orgánů. O tom ale třeba až někdy příště. Teď se podíváme na to, které přírodní suroviny jsou pro mastnou pleť ideální. 🙂

Jak poznat, že máte mastnou pleť?

  • má okem viditelné póry
  • po umytí se rychle začne lesknout
  • má tendenci k tvorbě pupínků
  • nejsou na ní patrné vrásky
  • pleť může místy svědit či pálit
  • bývá zarudlá

Nebojte se olejů

Ačkoliv to může na první pohled znít trochu děsivě – dávat na mastnou pleť olej – vůbec se toho nemusíte bát. Pokud olej vhodně zvolíte, můžete s jeho pomocí své pleti prospět. Je však třeba vybrat takový, který není komedogenní (neupává póry) a není příliš hutný. Vyzkoušejte třeba brutnákový, jojobový nebo konopný. Vedle nešlápnete ani s mandlovým, a některým lidem dokonce na mastnou pleť sedí i arganový olej.

Květinové pohlazení

A co takhle nějaký hydrolát? Květové vody jsou výborné nejen jako vodní fáze kosmetických produktů, ale i k osvěžení nebo dočištění pleti. Pro mastnou pleť se pak nejlépe hodí hydroláty z myrty, zeleného čaje nebo rozmarýnu. Pomáhají čistit póry i lehce zmatňovat pleť a zanechají ji příjemně svěží.

Kouzelné prášky

Různé suroviny v práškové podobě využijete nejen pří výrobě krémů, ale i pleťových vod či pleťových masek. Sáhněte třeba po hojivém allantoinu, který zajistí hebkou pleť i mírně stáhne póry. Další možností je pak zklidňující kozí mléko, které působí proti zarudnutí pleti, zvláčňuje ji a regeneruje. No a do krémů či mastí je skvělé také zinek.

Voňavá péče

No a jako třešničku na dortu tu máme éterické oleje. Ty kosmetice dodají nejen krásnou vůně, ale také dokáží pleť lehce zmatnit, stáhnout póry apod. Mastné pleti se budou nejvíce líbit esence z bergamotu, cedrového dřeva, kadidla, cypřiše, jalovce nebo geránia.

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář