Tipy na zero waste vánoční dárky

Osobně jsem zastáncem toho, že když už si lidé dávají dárky, mělo by to být něco, co má smysl. A myslím, že propojit vánoční dárky se zero waste je docela dobrý nápad, co říkáte?

Když jsme byli malí, Vánoce milovat asi každý. Čím starší jsme, tím víc si to komplikujeme tím, že bysme měli to a to, a ještě tohle atd. Udělejte si oslavy konce roku podle svého. Nemusíte mít tradiční Vánoce, klidně slavte slunovrat. Pokud se vám nebude chtít, tak to cukroví prostě nepečte, ale pár kousků si kupte. A že budete mít někde na poličkách trochu prachu? A co je komu do toho? No, a tím se zase dostávám někam jinam… 🙂

Nakupování dárků by nemělo být bezmyšlenkovité. Podle mě je dobré mít nějaký plán, představu o tom, co naše blízké potěší. Neříkám, že dárky v duchu zero waste potěší úplně každého, ale myslím, že z mých tipů se něco bude hodit téměř pro každého z vašich blízkých.

Bambusový kelímek/termohrnek

Takový hrnek horkého čaje nebo kafe se v zimě na cestách hodí každému. Pravda, bambusové kelímky jsou vhodné spíš na léto, protože v nich obsah moc dlouho horký nevydrží. Ale jsou príma náhradou za klasické jednorázové kelímky na kafe. Naopak termohrnek nebo malá termoska jsou skvělými společníky hlavně v zimě. Já ségře k narozeninám kupovala termohrnek, který je z nerezu a má vrchni vrstvu z bambusu. A teď ho využije bohatě. 🙂

Zkuste letos vánoční dárky ladit do zero waste

Diy kosmetika

Kosmetiku používá většina lidí obou pohlaví. Tak proč svým blízkým něco nevyrobit? A nemusíte se hned pouštět do náročných produktů. Třeba bylinné masti, pleťové vody nebo balzámky na rty jsou vhodné i pro úplné začátečníky. Inspiraci můžete čerpat zde. Můžete vyzkoušet třeba i vosk do aromalampy apod. Recepty na produkty do ekodomácnosti najdete pro změnu tady.

Různé látkové věci

Jestliže kolem sebe nadšence do zero waste, kteří teprve začínají, pořiďte jim nějakou výbavu. Tedy, nemyslím tím, že jim musíte dát sadu látkových kapesníků. Ale třeba odličovací tamponky, látkové sáčky na nákupy, nerezová brčka apod. jsou podle mě příjemnými dárky. 🙂

Knihy z antikvariátu/bazaru

Jak potěšit milovníky knih, že? 😀 Já ze svých blízkých vždycky už dopředu nenápadně tahám, jestli touží po nějaké knize, a potom pátrám, kde by se daly sehnat. Dávám pak přednost antikvariátům, internetovým bazarům a různých skupinám na facebooku. Ne proto, že bych chtěla ušetřit, ale proto, že mi přijde lepší pořídit už jednou koupenou knihu, kterou někdo nevyužije, než zbytečně kupovat úplně nový výtisk.

Vánoční dárky v duchu zero waste

Jídlo

Protože láska prochází žaludkem, můžete vyrobit různé pečené čaje, domácí müsli/granolu, balíček cukroví, domácí ořechová másla, všelijaké marmelády, ořechy v medu apod. Na inteneru najdete spoustu jednoduchých receptů, takže stačí jen popřemýšlet a dát se do hledání. 🙂

Zážitky

Zrovna nedávno mi ségra zaplatila wellness s vířivkou a saunou a už se na to moc těším! Stejně tak můžete svým drahým zaplatit nějaký výlet, kosmetiku, masáž, taneční lekce, do divadla atd. Takový na míru vybraný zážitek potěší každého. Jestli znáte někoho, kdo miluje přírodní kosmetiku a rád by si ji vyráběl, koukněte na naši nabídku kurzů tady.

Poukaz

Pravda, papírový poukaz není úplne zero waste, ale na druhou stranu ta trocha papíru… Pokud si opravdu nejste jistí, co za dárek vybrat, poukaz na určitou hodnotu, třeba do oblíbeného obchodu je také příjemný dárek. A nemusí být jen na oblečení, ale i jídlo či kosmetické suroviny (najdete zde).

Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

1 komentář u „Tipy na zero waste vánoční dárky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..