Sypký pudr snadno a rychle

Mé milé dámy, zajímaly jste se někdy o to, z jakých surovin je vyrobený pudr, kterým si dennodenně fixujete make-up? Možná byste se divily, jaký chemický koktejl taková věcička představuje. Díky práci v oblasti přírodní kosmetiky jsem se o složení začala zajímat ještě hlouběji. A silikon je látka, kterou v pudru, šamponu či krému skutečně nechci. Jak si tedy snadno a rychle vyrobit sypký pudr vlastní?

Upřímně řečeno, kdyby mi někdo ještě tak před rokem a půl řekl, že si někdy vyrobím vlastní krém na obličej, asi bych se mu smála. A kdyby mi navíc tvrdil, že si budu vyrábět i něco jako sypký pudr, ještě bych k tomu přidala klepání si na čelo. Jsou kosmetické receptury, které vyžadují čas a praxi, abyste je dobře zvládli. Ale tenhle sypký pudr zvládnete levou zadní hned na první pokus. (Zkoušela jsem i kompaktní verzi, ale vzhledem k tomu, že se mi dvakrát roztřískala v batohu, návodem se tu chlubit nebudu.) Původně jsem si pohrávala s myšlenkou koupit si micu (slídu) a kaolín (bílí jíl), které tvoří základ většiny minerálních pudrů a make-upů, ale nakonec jsem se rozhodla pro levnější a dostupnější verzi. I tak ale pleť dokonale zmatní na dlouhou dobu a zanechá ji příjemně hebkou.

Co budete potřebovat?

  • kuzu (arrowroot) škrob (seženete ve zdravé výživě)
  • oxid zinečnatý (koupíte zde)
  • nějaký kvalitní rostlinný olej – není nutný (koupíte zde)
  • minerální oxidy: žlutý, červený a hnědý – složitější varianta, kakao a skořici – jednodušší verze (koupíte tady)
  • hmoždíř, miska, lžička, prázdný kelímek (koupíte tady)

sypký pudr

Jak to spatlat?

V první řadě si do misky/hmoždíře nasypte požadované množství kuzu škrobu, který pleť báječně zmatní a zanechá ji sametově hebkou. A to chceme! Poté přidejte oxid zinečnatý, který se postará o ještě lepší matující vlastnosti, lehce kryje, působí příznivě na problematickou pleť, a navíc se chlubí ochranou před UVA i UVB zářením (poměr oxid:kuzu je 1:10). Pokud bude prášek trochu hrudkovitý, vezměte na něj paličku a trochu ho pomlaťte, aby byl krásně jemný. Pak můžete přidat nějaký oblíbený rostlinný olej, aby měl pudr nějaké ty výživné vlastnosti navíc. Zrovna arganový, který vidíte na fotce výše je velmi univerzální a udělá dobrou službu každému typu pleti.

Ha! A teď to přijde … Hrátky s barvičkami. Máte-li doma minerální oxidy (žlutý, červený, hnědý), můžete je po špetičkách přidávat, a natónovat si tak pudr úplně dokonale. Dáváte-li ale přednost jednodušší a levnější variantě (na fotkách), sáhněte do skořici a kakau. Na rozdíl od minerálních oxidů ale tónují mírněji, takže budete muset přidat větší množství. Pamatujte, že skořice dělá teplý podtón, kakao pak studený.

Tip na závěr:

Pamatujte, že přírodní sypký pudr pleť sice na několik hodin zmatní, ale vzhledem k tomu, že pleť nechává dýchat a přirozeně pracovat, po nějaké době bude zkrátka potřeba ho obličej nanést znovu.

Tak co, zkusíte to taky, a pochlubíte se nám, jak jste dopadli? 🙂

 

Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..