Sulfáty se již staly předmětem nejedné diskuze vedené nad složením kosmetických produktů. Kromě toho, že mají na svědomí tu krémovou pěnu plnou krásných bublinek s duhovým povrchem a lákají děti k večerní koupeli, mají i účinky, které vás donutí zaběhnout do koupelny a prostudovat složení svého vyživujícího vlasového šamponu i osvěžujícího sprchového gelu. Jak to s těmi potvorami tedy je?
Kdo je to ten sulfát a co provádí?
Sulfáty jsou jednou z nejvíce skloňovaných škodlivých látek, které můžete ve složení kosmetických produktů naleznout. No jo, ale oni dělají tak krásnou pěnu, můžete namítnout. Ano, pravda, kouzelné bublinky vytvoří. A mnoho lidí se stále mylně domnívá, že čím více pěny, tím lepší čisticí účinky. Jak tomu ale je ve skutečnosti?
Čím více prostředek pění, tím agresivnější sulfáty obsahuje. A čím více těchto látek se dostane na pokožku, tím hůř. Každý z nás reaguje jinak, ale obecně se dá říct, že sulfáty narušují přirozený ochranný film pokožky, vysušují ji, dráždí a mnohdy i dávají vzniknout nepříjemné alergické reakci. Sama jsem toho příkladem – šampon obsahující sulfáty, byť o něco šetrnější než ty nejhorší, mi na hlavě vytvořil peklo v podobě intenzivního svědění (které mě v noci budilo) a odlupování kousíčků pokožky, které zpočátku vypadalo jako obyčejné nevinné lupy.
Jen pro zajímavost – sulfáty, které se přidávají do šamponů, mýdel a dalších kosmetických výrobků, jsou zcela běžně k nalezení ve složení čisticích přípravků na nádobí či podlahy. To abyste věděli, co si dobrovolně a mnohdy nevědomě aplikujete na pokožku i nesčetněkrát za den.
Jak sulfáty ve složení (dle INCI) poznám?
- SLS (Sodium Lauryl Sulfate)
- SLES (Sodium Laureth Sulfate)
V čem sulfáty najdu?
Obecně bychom mohli říct, že tenzidy neboli sulfáty nalezneme ve všech (nejen) kosmetických přípravcích, které jsou určené k mytí, čistění. Patří mezi ně:
- vlasové šampony
- sprchové gely
- pěny do koupele
- čisticí gely na obličej
- zubní pasty
Čím sulfáty můžu nahradit?
Pokud chcete pro svou pokožku něco lepšího než dráždivé sulfáty, ve složení pátrejte po šetrnějších složkách. Sice netvoří tak bohatou pěnu jako SLS a SLES, ale to jim nijak neubírá na čisticích vlastnostech. Třeba u šamponů na vlasy je to při přechodu na přírodní kosmetiku trochu nezvyk (opět hovořím z vlastní zkušenosti), ale sami po čase zjistíte, že méně pěny neznamená horší umytí. Nedochází navíc k podráždění pokožky, k jejímu nadměrnému vysušování ani narušování její přirozené rovnováhy. Mezi lepší varianty klasických sulfátů patří třeba:
- Sodium Cocoyl Isethionate
- Sodium Cocoate
- Sodium Cocoyl Glutamate (vhodný i pro alergiky)
- Laryl Glucoside
- Cocamidopropyl Betaine (hodně citlivé pokožce může vadit)
- Decyl Glucoside
- zmýdelněné oleje (např. Sodium Cocoate – kokosový olej, Sodium Palmate – palmový olej)
- mydlice lékařská (bylinka, jež má výrazné saponifikační vlastnosti)
V produktech se velmi často setkáte i s tenzidem nesoucím název sodium coco sulfate, který je dosti problematický. Ptáte se proč? Tento sulfát je v přírodní kosmetice povolen. Sice je odvozený z kokosového oleje, ale postup výroby je totožný s výrobou SLS či SLES. Co z toho plyne? Sodium coco sulfate výborně pění. Ale taky dráždí pokožku stejným způsobem jako klasické chemidků tenzidy. Máte-li hodně citlivou pokožku, raději se mu vyhněte. Z vlastní zkušenosti vím, jak nepříjemnou reakci může způsobit …
2 komentáře: „Zase ty sulfáty, to by jeden vypěnil!“
Honza
(18 října, 2018 - 12:35 pm)Zdravím,
našel jsem si recept na výrobu šampuku. Je v něm použit SCS. Rád bych ho nahradil něčím šetrnějším o čem tu píšete. Ale nevím v jakém poměru. V originálním receptu (http://www.mamavize.cz/mamablog/169-recept-prirodni-tuhy-koprivovy-sampon) je SCS na 1 ks 25 g. Je s případnou náhradou stejný pracovní postup?
Zuzka
(19 října, 2018 - 6:35 am)Dobrý den, my máme v nabídce pouze tekuté tenzidy, z těch se tuhý šampon vyrobit bohužel nedá. Ale co tak vím, u těch perličkových, tuhých tenzidů, pokud místo SCS dáte SLSA nebo SCI, tak dávkování by mělo být stejné. 🙂 Zuzka