Proč se rozloučit se silikony v kosmetice

Hedvábně hladké vlasy a sametová pleť. Kdo by po obojím netoužil, že. Většina konvenčních vlasových i pleťový produktů těchto účinků dosahuje díky obsažených silikonům. No jo, jenže ony kromě těch úžasných pozitiv mají také svá nesporná negativa. Jak to s těmi silikony tedy je? Proč se jim v kosmetice raději vyhnout?

Nejprve si řekněme něco o tom, co to ty silikony vlastně jsou. Jde o snadno roztíratelné kapaliny (organicko-anorganické polymery), která vytvářejí příjemně hladký a hedvábný povrch. Některé z nich jsou rozpustné ve vodě, některé jen částečně, a většina z nich je ve vodě zcela nerozpustná, a navíc i biologicky neodbouratelná. Z toho lze tedy jasně vyvodit, že zatěžují životní prostředí.

Jaké mají silikony účinky?

Silikony se užívají především ve vlasové nebo pleťové kosmetice. Jsou ale přísadou i do tělových mlék (tady mají podobné účinky jako u produktů na obličej). Pokud používáte šampony/kondicionéry/masky s obsahem silikonů, vaše vlasy jsou lesklé, silné, pevné a pružné, na omak jsou krásně jemné a hebké, netrčí, nekrepatí a snadno se rozčesávají. U pleti pak můžete zpozorovat, že je obličej náramně vyhlazený, póry nejsou tolik viditelné a pleť se celkově tolik nemastí. To všechno zní jako pohádka, že.

silikony pleť sice vyhladí, ale zároveň ji dusí

No jo, a proč se jim tedy vyhýbat?

Jak jsme si řekli již výše, silikony jsou ve vodě nerozpustné, a tím pádem se z vlasů nevymývají, ale naopak se na ně nabalují. Vytvářejí na nich nepropustnou vrstvu, pod kterou vlasy nedýchají. Navenek však vypadají krásně a zdravě. Z pleti se silikony při pravidelném používání také úplně nevyčistí. Sice ji krásně vyhladí, ale zároveň ji dusí, snižují činnost mazových žláz. Pleť dehydratují a nenechávají ji přirozeně dýchat. Pod vrstvou silikonů se pak hromadí nečistoty, protože pleť není schopna se přirozeně detoxikovat. Snadno pak dojde k tvorbě ucpaných pórů a pupínků.

Silikony však z vlasů i pleti odstraníte, pokud přejdete na přírodní kosmetiku. Během prvních týdnů až několika měsíců může dojít k přechodnému zhoršení jejich stavu, protože se začnou čistit. Pamatujte však na to, že přirozeně krásné vlasy nikdy nebudou vypadat jako z reklamy. Jejich struktura je od přírody jiná. Tím nechci říct, že by nebyly pevné a lesklé. Ale zkrátka nejsou takové „naleštěné“, ale spíše trochu hrubé. U pleti zase pletí, že někdo má přirozeně hebkou pleť bez viditelných pórů, jiný má zase póry rozšířené a pleť se mu celkově více mastí. Rozšířené póry příroda sice nevymizíkuje, ale párkrát za den pleť přepudrovat kvalitním pudrem pro matný vzhled není nic špatného. 🙂

Jak silikony poznáte ve složení?

Jednoduše podle přípon -cone, -thicone, -thiconol, -siloxane, -silane. Nejhorším silikonem je pak dimethicone, ten se z vlasů i pleti nejhůř dostává. Zároveň se však řadí mezi nejpoužívanější, a to zejména ve vlasové kosmetice.

V čem silikony najdete?

  • šampony
  • kondicionéry
  • vlasové masky
  • tělová mléka
  • tělové krémy
  • krémy na ruce
  • make-upy
  • pudry
  • oční stíny aj.

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář