Jednoduchý prací gel

Chcete si vyrobit jednoduchý prací gel za dvou surovin (když nepočítám vodu) a zároveň ušetřit nějaký ten peníz? Litr domácího pracího gelu vás vyjde na bezmála deset korun, což je cena vskutku luxusní. Stačí vědět, jak na to.

Prostředek, který efektivně vypere bílé i barevné prádlo nemusí stát přes stovku. Ani nemusí být nutně plný chemikálií, které škodí nejen životnímu prostředí, ale také našemu zdraví. Šikovného pomocníka si můžete vyrobit ze dvou surovin a případně mu dodat vůně přesně podle svého gusta. Oproti pracím gelům z drogerie je tenhle opravdu gelovitý. Tak jdeme na to!

Potřebné suroviny na 2 litry pracího gelu

  • 40 gramů tuhého marseillského mýdla (případně olivového mýdla, jádrového apod. – koupíte v klasické drogerii nebo tady)
  • 60 gramů prací sody (koupíte tady)
  • 2 litry převařené vody
  • libovolně 10 kapek oblíbeného éterického oleje (vyberete zde)

Jak prací gel spatlat?

Nejprve si nastrouhejte do kastrolu 40 gramů tuhého marseillského mýdla. Pokud ho nemáte, můžete klidně použít takové to klasické mýdlo na ruční prací nebo olivové mýdlo. Marseillské je ale lepší, protože nádherně voní a prací gel díky němu získá takovou pevnější konzistenci. Přisypte 60 gramů sody a přilijte trochu vody, aby se mýdlo náhodou nepřipálilo. (Už se mi to povedlo, proto vás raději varuju rovnou.) Mýdlo se sodou nechte na mírném plameni rozpustit. Až získáte takovou pudinkovitou hmotu, dolijte do kastrolu zbytek vody. Přiveďte směs k varu a nechte 10 minut probublávat za neustálého míchání (jinak vám to uteče). Směs bude opravdu hodně pěnit, je to tak v pořádku. Proto je důležité ji mít stále pod kontrolou. Po chvíli uslyšíte, jak se zvuk v kastrolu mění na takový jakoby dutý.

Až uplyne 10 minut, kastrol sundejte ze sporáku a nechte směs zchladit. Bude postupně tuhnout. Můžete ho hned přelít do nějaké plastové nádoby s víčkem. Mně se osvědčil průhledný plastový kyblík.

Jestliže budete chtít přidat éterický olej, dávkujte cca. 5 kapek na litr pracího gelu, a to jakmile trochu zchladne, ale ještě nebude tuhý – bude se vám lépe vmíchávat.

Pokud se vám stane, že se během tuhnutí oddělí mýdlová složka a voda, nezoufejte. Také se mi to stává, a vždy stačí směs pořádně promíchat, čímž se vše zachrání, a směs je opět kompaktní.

Co se týče dávkování, domácí prací gel se dávkuje cca. 100 ml na plnou pračku. Abych při jeho aplikaci do pračky něco nezaflákala, nabírám ho plastovou naběračkou, kterou potom umyju čistou teplou vodou.

Už jste si vyráběli domácí prací gel? 🙂

Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..