Perleťový balzám na rty

Takový balzám na rty je nezbytností hlavně v chladnějších měsících, které nás čekají. Jejich výhodou je to, že si je velmi snadno vyrobíte doma, a navíc za pár korun. A podle chuti můžete recepturu obměňovat, takže se vám nikdy neomrzí.

Nevím jak vy, ale já jsem na balzámu na rty téměř závislá. Musím mít vždy vyrobený alespoň jeden a nosím si ho s sebou v kabelce, i když potřebuju jen skočit na nákup. Přeci jen, člověk nikdy neví, kdy bude potřebovat někoho oslnit krásně hebkými rtíky. A teď vážně. Taková suchá až šupinatá pokožka na puse člověku moc nepřidá. Nejenže to nevypadá hezky, ale přiznejme si, že to není zrovna příjemné. No a znáte to, pak si tu suchou kůži začnete olizovat, což v kombinaci s mrazem není zrovna ideální kombinace.

Je tedy načase pustit se do výroby balzámu na rty. Jeden už jste si s námi mohli vyrobit, tentokrát jde o obměněnou verzi s jiným druhem oleje, s kakaovým máslem a přibyla v něm taky perleťová mica pro krásně lesklý efekt. Ricinový olej je bezvadný v tom, že pomáhá v pokožce udržet potřebnou vlhkost a spolu s kakaovým máslem a včelím voskem ji chrání před šupinatěním a pomáhá ji hojit.

Co si připravit na 1 balzám?

  • 0,7 g včelího vosku (seženete zde)
  • 1,5 g mandlového oleje (seženete zde)
  • 2 g bambuckého másla (seženete zde)
  • 0,7 g kakaového másla (seženete zde)
  • čtvrt kávové lžičky perleťové micy – můžete přidat od oka (seženete zde)
  • špetku libovolného barevného oxidu (seženete zde)
  • kapku vitamínu E (seženete zde)
  • libovolně 2 kapky éterického oleje pro vůni (seženete zde)
  • 5ml kelímek (seženete zde)
  • kádinku, lžičku/míchátko (seženete zde)

Jak to spatlat?

perleťový balzám na rty

Než se pustíte do výroby, nezapomeňte na vydesinfikování pomůcek a kelímek. Do kádinky si odvažte kakaové máslo a včelí vosk. Můžete rovnou přidat i ricinový olej. Případně ho můžete přidat až ve chvíli, kdy bude vosk s máslem roztavený, abyste ho zbytečně nezahřívali. Záleží na vás.

Poté ke směsi přidejte špetku barevného oxidu. Já dávám na špičku příborového nože, protože nepotřebuji, aby nějak extrémně barvil, spíš lehce tónoval. Potom ještě přisypte perleťovou micu, která balzámku dodá jemný lesk.

Jakmile bude směs krásně tekutá, vmíchejte do ní kapku vitaminu E (případně i éterický olej) a nalijte ji do připraveného kelímku a nechte ztuhnout. Pokud ho pak opatrně uložíte do lednice, bude k použití připravený o to dříve. 🙂

A jak dlouho vám balzámek vydrží? Pokud budete mít pří výrobě všechno pečlivě vydezinfikované, platí, že vám vydrží minimálně tak dlouho jako použitá surovina s nejkratší trvanlivostí.

Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..