Parfém, těší mě

Voňavý svět ukrytý do malého skleněného flakonku… Než se ale pustíme do výroby přírodní voňavky, podíváme se na teorii. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi parfémem či toaletní vodou, jaké existují druhy vůní nebo třeba to, jaké části jednotlivá vonná kompozice má.

Kouzelná říše vůní mi učarovala, už když jsem byla malá. Co si tak pamatuji, vždycky jsem při nákupech v drogerii zavítala k regálům plných barevných flakónků, které v sobě ukrývají voňavé poklady. Později, když jsem byla na vysoké škole, mě ale začala zajímat přírodní kosmetika. Přibližně půl roku po jejím dokončení jsem absolvovala kurz aromaterapie. A tehdy jsem si slíbila, že si jednu vyrobím vlastní přírodní parfém (recept na něj čekejte už brzy).

Teď vás seznámím s parfemářskými základy, abyste věděli, jak se v tom voňavém království zorientovat. 🙂 Článek bude trochu delší, ale nechtěla jsem ho ochudit o důležité informace.

Parfém nebo toaletka, není to jedno?

Není, jednou provždy není! Parfém prostě není to samé co toaletní voda. Vůně dělíme podle koncentrace vonných látek, a sice na:

 • parfém – je nejsilnější, tj. obsahuje 15-30 % vonné složky
 • parfémovanou vodu – obsahuje cca. 10-15 % vonné složky
 • toaletní vodu – obsahuje zhruba 5-10 % vonné složky
 • kolínskou vodu – obsahuje příbližně 3-5 % vonné složky

 

P. S.: Zbytek vůně tvoří líh, případně i trocha destilované vody.

Pravý parfém je vzhledem k vysoké koncentraci vonných látek dražší, a tudíž se prodává v menších baleních (zpravidla do 15 ml). Právě díky tomu, že je opravdu intenzivní, zaručuje dlouhotrvající efekt.

Parfémované vody seženete většinou ve velikostech 30, 50 a 75 ml. Cenově jsou dostupnější než parfémy, ale i tak voní poměrně intenzivně.

Toaletní voda už není příliš intenzivní, a je tak vhodná na běžné denní nošení, do práce apod., kdy nechcete okolí rušit výraznou vůní. 

Kolínská voda je pak oblíbená hlavně u mužů. Voní opravdu jemně.

Složení vůní

Každou vonnou kompozici rozdělujeme do 3 složek. Možná už jste o nich někdy slyšeli. Jedná se o hlavu, srdce a základ (tělo). Nyní si o nich povíme podrobněji.

 • HLAVA – První fáze vůně, která vyprchá nejrychleji, zpravidla během pár minut. Tohle je ta část, jež vás musí zaujmout, protože je při výběru voňavky rozhodující. Tvoří ji hlavně citrusy, dále třeba levandule, anýz či citronová tráva.
 • SRDCE – Druhá fáze vůně, která tvoří celkový charakter vůně. Tyto tóny jsou patrné za několik minut po nanesení a trvají cca. 1-3 hodiny. V srdci najdete nejčastěji výrazné květinové tóny, listy, ovoce, skořice nebo muškátový ořech.
 • ZÁKLAD – Třetí a poslední fáze. Jsou to ty nejstabilnější složky – vydrží vonět nejdéle, po několik hodin (někdy i dnů). Právě tady můžete cítit dřevité či orientálně laděné nóty jako pižmo, pačuli, jantar, vanilka, kadidlo, tonka apod.

Rodokmeny vůní

Na závěr se podíváme ještě na to, jaké druhy vůní existují. 

 • květinové: květinovo-zelené, květinovo-ovocné, svěží květinové, květinovo-aldehydické, květinovo-sladké
 • citrusové: citrusovo-květinové, citrusově fantazijní­, citrusovo-zelené
 • orientální: sladké orientální, kořenito-orientální
 • chypré (cypřišové): chyprovo-ovocné, chyprovo-květinové, svěží chyprové, zelené chyprové, chyprovo-dřevité, chyprovo-tabákové, chyprovo-jehličnaté, chyprovo-juchtová (tón kůže)
 • fougerové: svěží fougerové, květinovo-fougerové, dřevito-fougerové, sladce-fougerové
 • levandulové: kořenito-levandulové, svěží levandulové

 

Jeden recept na přírodní parfém na vás čeká už brzy, zatím si můžete vybrat své éterické oleje, které se vám při výrobě budou hodit. 😉

Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..