Je libo parfém, EDP či EDT?

Ne že by se s vás po přečtení tohoto příspěvku stal francouzský parfumář. Tvoření sofistikovaných vonných kombinací, kde se prolínají různé odlišné tóny, je velmi náročné. Pokud vám stačí jednodruhový parfém, parfémovaná voda či toaletka, kterou můžete mít kdykoliv po ruce, nabízíme vám jednoduchý návod.

Nevím, jak vy, ale já osobně si už snad nedovedu představit, že bych vyšla z domu nenavoněná. Nechápejte mě ovšem špatně, nepolévám se litry chanelu nebo armaniho, ačkoliv mi vůně těchto značek již dávno učarovaly. Dávám přednost jednoduchým, povětšinou květinovým vůním. I když, je pravda, že poslední dobou mě čím dál více oslovují výraznější přírodní parfémy s tóny santalového dřeva a dalších vůní, které silně zavánějí orientálními státy. Mojí stálicí jsou ale květiny, třeba růže, které se držím už od nějakých 16.

domácí parfém nebo toaletní vodu si zvládne vyrobit každý

Vyrobit si vlastnoručně voňavku není žádný problém. Postačí vám pár surovin, přičemž nejdůležitější složkou bude váš oblíbený éterický olej. Ať už chcete silnější parfém, jemnější parfémovanou vodu, nebo po lehkou toaletku, postup je totožný, mění se jen koncentrace, která je následující:

  • parfém obsahuje 15-20 % vonných složek
  • parfémovaná voda jich obsahuje zpravidla 10-15 %
  • v toaletní vodě najdete od 4 do 10 % vonných látek
  • a kolínská voda si vystačí jen s 3-4 %

Co si na domácí parfém připravit?

  • denaturovaný alkohol (ideálně 96%)
  • destilovanou vodu
  • oblíbený éterický olej

Vodu a alkohol smíchejte v poměru 1:3, Množství záleží na tom, kolik voňavky si chcete vyrobit, a samozřejmě také na tom, jestli chcete parfém nebo třeba toaletku. Pokud například zatoužíte po 30ml parfému, postup bude následující.

Vyrábíme parfém

Připravte si 6 ml destilované vody a v lahvičce ji smíchejte s 18 ml denaturovaného alkoholu. Poté už jen stačí přidat 6 ml vybraného éterického oleje, a tímto máte hotovo. Pokud budete tvořit menší množství, nebo se rozhodnete, že vám stačí jen kolínská voda, poměry si jednoduše připočítejte. 🙂

Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..