Parabeny a další konzervanty, kterým se raději vyhněte

V konvenční kosmetice se s nimi setkáte poměrně často, a sice z jednoho prostého důvodu – jsou levné. Stejně jako spousta dalších ingrediencí, kterými chemická kosmetika doslova hýří. Nechceme tu takové výrobky hanit a zakazovat vám chodit nakupovat do drogerie. Je však pravdou, že velká část složek, které najdete v krémech, šamponech a dalších konvenčních produktech, může mít při dlouhodobém používání negativní účinky na lidské zdraví. Tentokrát se podíváme, jak si stojí konzervanty.

Hned na úvod se jistě nabízí otázka, proč se konzervanty do kosmetiky přidávají. Je tomu tak z jednoho prostého důvodu – aby se zvýšila trvanlivost produktu. Bohužel jsou také jedny z nejvíce zdraví škodlivých. Pokud s nimi pokožka přichází do kontaktu dlouhodobě, může dojít k podráždění, nebo i ke vzniku alergie.

Parabeny

Asi nejvíce skloňovanými konzervanty jsou parabeny, což jsou syntetické deriváty kyseliny benzoové (slouží rovněž jako konzervant). Jak naší pokožce škodí? Je prokázáno, že narušují její přirozené procesy, mohou porušovat tkáně a negativně ovlivňují hormonální systém. Objevily se dokonce i studie, které mluví o souvislosti používání parabenů a vzniku rakovinného bujení.

Parabeny ve složení poznáte jednoduše podle slova „paraben“, konkrétně jako mehtylparaben, ehthylparaben či propylparaben. Není výjimkou, že v jednom produktu se jich nachází více. Většinou je najdete úplně na konci složení (INCI).

konzervanty v kosmetice

Brom, chlór, triclosan, formaldehyd

Dalšími nebezpečnými konzervanty jsou ty, které jsou sloučeninami prvků jako brom či chlór. Ty jsou ještě škodlivější bez parabeny. A možná byste se divili, že tyhle konzervanty jsou častokrát ve složení takových výrobků, jako jsou intimní mycí gely, které mnohé ženy používají dennodenně. Vědci prokázali, že tyto látky vyvolávají silné kožní alergie a opět je zde podezření na karcinogenní účinky. Ve složení je odhalíte podle slov „chlor“ či „brom“ – příkladem může být složka 2-Bromo-2-Nitroproran-1,3-Diol nebo Bromochlorofen.

Triclosan je pak dalším hojně používaným konzervantem, jenž se vyrábí z chlóru. Bylo prokázáno, že negativně ovlivňuje pokožku, narušuje její přirozené funkce, má nepříznivý dopad na ledviny a játra, a dokonce opět může vést ke vzniku nádorů. U formaldehydu také hrozí silné kožní alergie či poškození buněk. Silně dráždí oči a dýchací cesty. Byla u něj prokázána i souvislost se vznikem rakovinného bujení.

Formaldehyd se v kosmetice může skrývat i pod pojmy: formalin, formic aldehyde, methanal, oxomethane či oxymethylene.

Zdraví přátelské konzervanty

Když už tu mluvíme o tom, že je vhodné se vyhnout parabenům a dalším chemickým konzervantům, které mohou mít negativní dopady na lidské zdraví, musíme vás zároveň uklidnit tím, že dnes již existují šetrné konzervační látky. Nemusíte tak propadat panice a beznaději při pomyšlení, že by se vám oblíbený přírodní krém po týdnu používáni zkazil. Které konzervanty tedy ochrání vaši kosmetiku před působením bakterií, kvasinek či plísní a prodlouží trvanlivost daného produktu?

  • cosgard
  • extrakt z grepových jader
  • sorban draselný (potassium sorbate)
  • benzoan sodný/kyselina benzoová
  • kyselina salicylová
  • phenoxyethanol
  • alkohol
  • vitamin E (tokoferol)
  • isocil

 

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář