Není šampon jako šampon

Máte rádi přírodní kosmetiku? Asi hloupá otázka, že. Když už jste zavítali k nám na web, toto téma vám jistě něco říká. A teď to zkusím jinak. Už máte doma přírodní vlasový šampon? Takový ten bez silikonů,SLS, SLES či parabenů? Váháte-li, který přípravek k mytí hřívy vybrat, nebo se v tom prostě nevyznáte, tento příspěvek vám situaci osvětlí.

„Šampon je prostě šampon, ne?“ možná vás napadne. No, ne tak úplně. Kromě klasických tekutých šamponů, existují totiž ještě tuhé šampony (šampuky) a vlasová mýdla. Každý z nich má pak odlišné složení. Platí však, že přírodní mycí prostředky na vlasy neobsahují drastické sulfáty SLS a SLES, silikony, ropné deriváty či parabeny. Ano, existují výjimky, ale o těch raději pomlčím. Nyní už se můžeme podívat na zoubek jednotlivým typům produktů.

Přírodní tekutý šampon

Nejspíš každý, kdo se rozhodl jít v péči o vlasy přírodní cestou, začínal nějakým šetrnějším tekutým šamponem. Takový tekutý šampon se pak konzistencí neliší od klasického z drogerie. Základ tvoří voda, dále nějaký tenzid (ideálně coco-glusocide či cocomydopropil betain, v horším sodium coco sulfate). Dále v něm najdete bylinné výtažky , Aloe vera gel, různé účinné látky (pantenol, keratin, hedvábí, pšeničný protein aj.), glycerin, rostlinné oleje, šetrné konzervanty a emulgátory a pak třeba éterické oleje. Hlavní výhodou tekutého šamponu je snadná manipulace a také to, že si na něj vlasy rychle zvyknou.

Vlasy si nemusíte umývat jen klasickým tekutým šampon.

Tuhý šampon (šampuk)

Tuhé šampon neboli šampuky (neplést s vlasovým mýdlem) už svým názvem napovídají, že nebudou tekuté. Tyhle šampony neobsahují vodu, a jsou tak koncentrátem šetrných tenzidů, rostlinných olejů, bylinných macerátů a různých pečujících látek. Mívají různé tvary – kvádřík, oblázek apod. Některé obsahují sodium coco sulfate, v těch lepších ale najdete sodium cocoyl isethionate, coco-glucoside či sodium lauryl sulfoacetate. Se šampuky se manipuluje o dost jinak než s tekutými šampony. Párkrát jimi přejedete po mokrých vlasech a pak už klasicky vmasírujete, opláchnete atd. U některých je nutno použít i kondicionér, u některých se obejdete bez něj. Největšími plusy těchto šamponů je vyšší koncentrace pečujících látek, kompaktní balení výborné na cesty, delší výdrž a také to, že velká část z nich má ještě o chlup šetrnější složení než šampony tekuté.

Vlasové mýdlo

Vypadá jako mýdlo. Vyrábí se jako mýdlo. A složení má podobné jako mýdlo. Stejně jako klasické mýdlo ho tvoří hydroxid sodný a dále obsahuje mnoho rostlinných olejů, másel či bylinných výluhů. Někteří výrobci přidávají třeba i jíl, éterické oleje apod.. Manipuluje se s ním jako se šampukem, prostě po vlasech přejíždíte, dokud se nevytvoří pěna. Je tady ale nutné pamatovat na to, že je to pořád mýdlo, tudíž má zásadité pH! Což vede k tomu, že povrch vlasů po umytí jakoby zdrsní. Jemné póry vlasů se totiž otevřou. Snadno je ale opět uzavřete, a sice tzv. kyselým oplachem, které to pH srovná do kyselejších hodnot. Skvěle s k tomu hodí jablečný/vinný ocet, citronová šťáva nebo náš bylinkový ocet. Do 500 ml vody přidejte 1-3 lžíce (sami si musíte vyzkoušet, co vašim vlasům sedí), obecně je ale doporučováno ředit 1:10. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že podobně fungují i bylinné odvary/nálevy, třeba z kopřivy, lopuchu apod.

Nutno dodat, že vláskům trochu trvá, než si na mýdlo zvyknu. Zpravidla je to cca. měsíc. Je to dáno tím, že mýdlo z vlasů vymývá veškeré zbytky chemie apod. První týdny tak kadeře mohou být jakoby ulepené, zplihlé, nebo naopak hrubé, drsné až krepaté. Jestliže tomu ale ten čas dáte, budete mile překvapeni. Ano, proces mytí je s takovým vlasovým mýdlem trošku náročnější, ale co je potěšující – mýdlo dodá vlasům objem, je výborně snášeno i hodně citlivou pokožkou hlavy a prodlouží interval mytí o jeden den, u někoho i více!

A co vy? Máte už svého favorita? 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář