Měsíčkový olej

Což takhle vyrobit si vlastní měsíčkový olej? Nu proč ne. Měsíčkový olej neboli olejový macerát měsíčku v mandlovém oleji je vhodný i na tu nejcitlivější pokožku. Můžete jej použít samostatně nebo na další tvoření domácí kosmetiky.

Měsíček lékařský má naprosto úžasné zklidňující účinky a společně s mandlovým olejem ho můžete použít i na jemnou kůži miminek (i na opruzené prdelky). Obecně se používá k léčbě kožních problémů, jelikož má výborné protizánětlivé účinky. Pomáhá hojit pokožku i po drobných poraněních. Je výborný do masážních olejů, jelikož pomáhá vyživovat, zjemňovat a změkčit pokožku. Právě proto se také hojně používá na suchou a popraskanou pleť. Jen je třeba si připomenout, jak správně používat oleje na pleť (dozvíte se zde).

Suroviny na měsíčkový olej

  • mandlový olej (lze použít i jiný kvalitní olej – seženete zde)
  • okvětní lístky měsíčku lékařského (nasbíráte na zahrádce nebo koupíte tady)

Pomůcky na výrobu měsíčkového oleje

  • zavařovačka (třeba od medu či okurek)
  • sítko nebo plátýnko
  • tmavá lahvička na hotový olej

Měsíčkový olej – postup výroby

Připravíme si pečlivě umytou zavařovačku, pořádně ji vydesinfikujeme (já používám líh) a necháme vyschnout. Do sklenice pak naskládáme okvětní lístky měsíčku lékařského. Pokud použijete čerstvé květy, mají tendenci plesnivět, proto je nechte aspoň den nebo dva trochu zvadnout, a pak se teprve pusťte do výroby macerátu.

Pokud máme měsíček ve sklenici, zalijeme ho olejem tak, aby byly všechny ponořené. Hladina oleje by měla být 1-2 cm nad květy. Zavařovačku pečlivě uzavřeme, a ještě než ji umístíme na temnější místo (mimo sluneční záření), trochu s ní protřepeme, aby nám nevznikla někde mezi květy vzduchová bublina.

Macerát necháme pracovat zhruba 4-6 týdnů. Každý den ho ovšem láskyplně zkontrolujeme a jemně protřepeme. Po uplynulé době ho přecedíme přes sítko nebo plátýnko a měsíčkový olej máme hotový. Měsíčkový olej umístíme do tmavé lahvičky a skladujeme v chladném místě mimo sluneční záření (ideálně ve tmě). Trvanlivost měsíčkového oleje bude dle trvanlivosti použitého oleje.

Použití

Měsíčkový olej můžete používat přímo na tělo nebo na výrobu další kosmetiky. Fantazii se meze nekladou a je jen na vás, co hezkého z něj vytvoříte. Takovým základem je třeba měsíčková mast (návod najdete zde), ale můžete jej využít také do balzámků na rty, pleťových i tělových krémů, šlehaných másel, srchových gelů, atd… Rozhodně by vám doma neměl chybět.

Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Bára

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..