Kopřivový tuhý šampon

Tuhý šampon není na výrobu, ač se to možná nezdá, vůbec náročný. Stačí k tomu pár surovin a mít vychytaný jejich poměr. To se mi konečně povedlo, a tak se s vámi nyní podělím o recept.

Určitě to sami znáte. Najít ideální vlasovou kosmetiku není vůbec snadné. Já osobně měla se šampony vždy problém. Hlavně s těmi přírodními. A tak jsem sebrala konečně odvahu, a vyrobila si vlastní. Kopřivový tuhý šampon je vhodný na normální až mastné vlasy. Díky jemnému tenzidu nedráždí pokožku, ale přesto tvoří příjemně krémovou pěnu. Je obohacený o pečující oleje (jojobový a ricinový), bambucké máslo či marocký jíl. Vlasy jsou po tomhle tuhém šamponu příjemně hebké, nejsou přesušené a krásně se lesknou. Já už po něm ani nepotřebuji kondicionér, ale to je hodně individální. Nuže, jdeme na to!

Množství je záměrně propočteno na cca. 75 gramový šampon – přesně na jednu klasickou muffinovou formičku. 🙂

Připravte si (na cca. 75g šampon)

 • 33,5 g tenzidu SCI (koupíte zde)
 • 15 g silného kopřivového nálevu (kopřivu máme tady)
 • 3,5 g glycerinu (nabízíme tady)
 • 4,3 g jojobového oleje (vybírejte zde)
 • 3,5 g ricinového oleje (koupíte tu)
 • 3,5 g bambuckého másla (najdete tady)
 • 13 g marockého jílu (koupíte zde)
 • 0,4 g šťávy z Aloe vera (nabízíme tady)
 • 10 kapek cosgardu (najdete tady)
 • 15 kapek éterického oleje (vybírejte zde)
 • pomůcky: (najdete tady) nerezová miska, setinková váha, formička na muffin, míchátko

Tuhý šampon – jak ho vyrobit

Hned na úvod bezpečnostní upozornění – tenzid SCI je hodně jemný prášek, který dost práší, takže rouška na pusinku a nosík je nutností, abyste se ho nenadýchali. 🙂

Prvním krokem je dezinfekce všech pomůcek, formičky a pracovní plochy. Poté si připravte silný kopřivový nálev (čaj). 2 lžíce sušených kopřiv přelijte 250 ml vroucí vody a 15 minut louhujte.

Nyní už jdeme na šampon. V misce smíchejte tenzid SCI s kopřivovým nálevem a glycerinem. Opatrně a pečlivě promíchejte a dejte do vodní lázně. Pomalu zahřívejte, až vám vznikne kompaktní hmota (pasta).

Ke směsi přidejte marocký jíl, ricinový a jojobový olej a bambucké máslo. Pečlivě míchejte, až se máslo rozpustí a všechny suroviny se krásně spojí. Poté vyjměte misku se směsí z vodní lázně.

V závěru přidejte šťávu z Aloe vera, cosgard a éterický olej (já dala 15 kapek grepu). Hezky promíchejte a dejte do formičky ma muffiny. Tuhý šampon bude potřebovat pár hodin, aby zcela ztuhnul. Já ho nechala asi tři, a stačilo to. Nejlepší je ale přes noc. Pak ho ještě nechte „dojít“ jeden den na vzduchu.

Hotový tuhý šampon má pH kolem 6, což je pro pokožku hlavy i vlasy ideální (mají rády pH 5-7). Spotřebujte ho do 6 měsíců. Řiďte se ale surovinou, která má nejkratší termín spotřeby.

Tip: Pořiďte si sadu na tuhý šampon, které obsahuje všechny potřebné suroviny.

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář