Kopřivový šampon s phytokeratinem

Tááák a máme tu další receptík na bezva přírodní šampon. Tentokrát si s námi můžete vyrobit kopřivový šampon s phytokeratinem, který vám zabere pár minutek. Stačí pouze smíchat ve správném pořadí všechny ingredience a hurá do koupelny. 

Phytokeratin je rostlinný protein, který je naprosto perfektní pro vlasovou kosmetiku. Vláskům dodá velmi žádaný objem, posiluje a podporuje také jejich hydrataci. Pomáhá udržovat vlasy zdravé a přirozeně lesklé. Kopřiva zmírňuje padaní vlasů a snižuje tvorbu lupů. Allantoin pomáhá regenerovat a zklidňovat pokožku hlavy. O arganovém oleji už ani nemluvím.

Kopřivový šampon s keratinem je tedy vhodný pro pokožku náchylnou k tvorbě lupů a přispívá k regeneraci jak pokožky, tak i vlásků. Po umytí jsou vlásky krásné voňavé, jemné a lesklé. A vyrobit jej zvládne úplně každý. Tak jdeme na to.

 

Kopřivový šampon s phytokeratinem – potřebné suroviny a pomůcky na 200ml

Postup výroby kopřivového šamponu

Nejprve si připravíme kopřivový nálev. Návod jak na něj najdete v našem článku zde. Nezapomeňme všechny nástroje, lavičky, mističky a pracovní plochu řádně vydesinfikovat. Nálev necháme vychladnout na pokojovou teplotu a pak se vrhneme do míchání. Do studeného kopřivového nálevu vmícháme kyselinu mléčnou. Do vedlejší mističky si rozmícháme xanthanovou gumu v glycerinu, aby se nám neudělaly v šamponu pucky, a následně pomocí malého mixérku vmícháme do kopřivového nálevu. Pořádně promícháme, aby se vše hladce spojilo. V tuto chvíli už nám šampon začne pomalu houstnout.

Postupně vmícháme arganový olej, vodorozpustný olivový olej, aloe vera extrakt, panthenol, phytokeratin a allantoin. V tuto chvíli si ještě můžeme vypomoci mixérkem. Až budou všechny suroviny pořádně promíchané, přidáme cocoglucoside a teď už mícháme velmi jemně a opatrně, abychom šampon neochudili o bublinky.

Poslední fází bude konzervace pomocí cosgardu, který opět vmícháme opatrně do šamponu. A čeká nás poslední, moje nejoblíbenější, fáze. Nakapeme dle libosti éterický olej. Já dávám do kopřivy litseu cubebu. Šampon tak dostane krásný citrusový nádech. Než začneme šampon používat, změříme jeho pH, které by se mělo pohybovat mezi 5-7. Pro pokožku hlavy a vlásky je lepší kyselejší. Můžeme upravit ještě přidáním kyseliny mléčné, ale myslím, že nebude třeba.

Takto hotový voňavoučký kopřivový šampon s phytokeratinem nám doma vydrží při pokojové teplotě zhruba 3-4 měsíce. Pokud vám zbude ještě kopřivový nálev, můžete ho naředit do půllitru vodou a přidat lžíci jablečného či vinného octa a použít ho jako oplach (kondicionér).

 

 

Autor příspěvku: Bára

Napsat komentář