Konvenční vs. přírodní opalovací krémy

Opalovací krémy a mléka jsou v létě prostě nezbytností, zejména pokud se rádi oddáváte dlouhému ležení na pláži.  Ač je sluníčko velmi příjemné, naše pokožka potřebuje nějakou ochranu před škodlivými účinky jeho záření. Jaký je ale rozdíl mezi běžnými opalovacími krémy, které koupíte v každé drogerii, a těmi od od značek vyrábějících přírodní kosmetiku?

Opalovaní krémy či mléka nechybí snad v žádné koupelně. Navíc pokud máme děti, tyhle produkty vybíráme o to pečlivěji. Napadlo vás ale někdy, že ne každý opalovací přípravek je pro pokožku zcela bezpečný? A že ne každý opalovací krém ochrání pleť před působením UVA i UVB?

Škodí nám sluneční záření?

Sluníčko je důležité pro tvorbu vitaminu D a zpracování vápníku. Ovšem všecho moc škodí. Kvůli porušení ozónové vrstvy se zvyšuje propustnost škodlivého UV záření (tvoří cca. 5 % slunečního záření), které tak může u malých dětí citlivějších dospěláků způsobit podráždění pokožky, její zarudnutí atd. Pokud byste se sluníčku bez ochranného krému vystavovali příliš často, můžete si způsobit předčasné stárnutí pokožky, koledovat si o pigmentové skvrny a vystavovat se riziku rakoviny kůže. A právě pro snížení těchto rizik existují opalovací krémy.

Opalovací krémy, stejně jako mnoho dalších kosmetických produktů, obsahují velmi často látky jako parabeny či silikony. Proč? No přeci proto, aby dlouho vydržely a krásně voněly. My se dnes ale zaměříme na látky, které chrání naši pokožku před škodlivými účinky slunečního záření čili ty, které mají tzv. SPF (sun protection factor = sluneční ochranný faktor). Jsou vůbec bezpečné?

 

Není opalovací krém jako opalovací krém

Existují dva druhy UV záření, a sice UVA a UVB. UVA proniká hlouběji do pokožky a způsobuje její nadměrné stárnutí či tvrorbu nevítaných pigmentových skvrn. UVB je pak záření, po kterém pokožka rudne. Velká část dostupných krémů a mlék na opalování ale obsahuje jen UVB. Informaci o tom, zda opalovák obsahuje oba druhy UV filtru pak najdete na obalu.

Zvolte přírodní opalovací krémy s minerálními filtry.

Co v přípravku vlastně vytváří tu UV ochranu?

Konvenční opalovací krémy a mléka získávají svou UV ochranu díky chemickým UV filtrům, které v reakci s pokožkou UV záření pohlcují. Touto chemickou reakcí ale vznikají nové sloučeniny, které jsou potenciálními alergeny a mnohdy způsobují nepříjemné svědění pokožky, pocity pnutí apod. Vědecké výzkumy dokonce prokázaly, že některé chemické UV filtry narušují hormonální rovnováhu v krvi.

Příklady chemických UV fitrů:

  • oxybenzon
  • octinoxate
  • ethylhexyl methoxycinnamate
  • homosalate
  • octisalate
  • octocrylene
  • octyl methoxycinnamate
  • butyl methoxydibenzoylmethane
  • benzophenon

Existují ale i bezpečné minerální UV filtry, které jsou vyrobené z látek běžně se vyskytujících v přírodě. Konkrétně jde o oxid titaničitý (titanium dioxide) a oxid zinečnatý (zinc oxide). Ty fungují na tom principu, že na pokožce vytvoří ochrannou vrstvičku (mnohdy pokožku zabarví doběla), která nebezpečné UV záření odráží. Jsou vhodné i pro malé děti.

U minerálních filtrů ale pozor na formu tzv. nanočástic, které sice bílý film nevytvářejí, ale pronikají do pokožky a mohou způsobit alergickou reakci atd. Jejich účinky ale zatím nebyly dostatečně prozkoumány. Informaci o tom, že dané opalovací krémy neobsahuje nanočástice, byste opět měli najít na obalu.

Tipy na kvalitní opalovací krémy a mléka s minerálními filtry bez nanočástic: Lavera, Eco Cosmetics, Acorelle, Kiss My Face nebo Dado Sens. Tyto značky nabízejí přípravky jak pro dospělé, tak pro dětičky.

 

Autor příspěvku: Zuzka

2 komentáře: „Konvenční vs. přírodní opalovací krémy

    To je bezva článek! 🙂 Líbí se mi, jak dokážete všechno dopodrobna vysvětlit a přitom to pochopí úplný laik 🙂 Třeba o těch nanočásticích jsem moc nevěděla, tak jsem hned běžela zkontrolovat svoje krémy a naštěstí v pořádku. Jinak já jsem nedávno taky psala malého průvodce po přírodních opalovacích krémech s tipy na další odzkoušené značky…kdyby někoho zajímalo, tak TADY 🙂

Napsat komentář