Jíl: kosmetická surovina, bez které nemůžete žít

Jíl je jednou z těch surovin, které skoro nic nestojí, dlouho vydrží, nekazí se a v kosmetice je využijete na mnoho způsobů. A nebojte,  vůbec nemusí jít o náročné receptury.

Jíl není jen jeden. Existuje jich více druhů. Třeba kaolin (bílý), rhassoul/rasul (marocký), zelený, růžový, žlutý, bentonitový … Každý z nich se ve svých účincích maličko liší. Obecně ale můžeme říci, že pomáhají pohlcovat vlhkost, aniž by pokožku nadměrně vysušil, a zároveň má skvělé čisticí vlastnosti. Pokud si nebudete jistí, který je pro vás ten pravý, nic nezkazíte rhassoulem nebo benonitem, ty jsou velmi univerzální. Nyní se podíváme na to, jak tuhle surovinu využít v domácí kosmetice. 🙂

Maska pro hladkou pleť

Stačí si vybrat jíl podle typu pleti a smíchat ho s vodou/hydrolátem, a rázem máte na světe bezvadnou masku. Doslovo za pár korun. Přesný návod, jak na to, najdete v našem návodu. Osobně doporučuji k přípravě spíše ten hydrolát, protože má pro naši pokožku ideální pH. Jílová maska pleť dokonale zbaví nečistot, zmírní projevy podráždění a zanechá ji úžasně jemnou a vyhlazenou, přitom ji vůbec nevysuší. No prostě doporučuji vyzkoušet doslova na vlastní kůži, a uvidíte sami.

Deodorant pro voňavé podpaží

Jíl je také vděčnou přísadou do deodorantů, a to spolu s jedlou sodou a škrobem. Tihle šikulové totiž absorbují nadbytečnou vlhkost, takže podpaží udrží déle v suchu. Ale rozhodně nečekejte, že budete mít pokožku dokonale suchou celý den. Jíl není hliník, aby ucpal póry. Je to přírodní surovina, která pokožku nechává dýchat. 😉

Očista kadeří

No a když jsme u těch absorpčních vlastností … jíl bezvadně pohlcuje nejen nadbytečnou vlhkost, ale také přebytečný maz. Proto je výborný nejen do pleťových masek, ale rovněž ho využijete na vlásky. A to k jejich mytí. Buďto si můžete připravit kašičku, kterou použijete místo běžného šamponu (jde o tzv. noo poo metodu, které už nějakou dobu frčí), nebo ho můžete jíl použít jako přísadu do SOS suchého šamponu (recept zde).

Vycídění zoubků

No, kolikrát už jsem tu zmínila, že má jíl úžasné čisticí schopnosti? 😀 Tak ještě jednou. Jíl se skvěle hodí také do zubní pasty. Pomůže zoubky zbavit nejen zbytků jídla, ale také nepříjemného plaku, takže budou po čištění dokonale hladké. Můžete ho v tomhle případě třeba jen smíchat s trochou kokosáku, a rázem budete mít na světě jednoduchou a účinnou pastu.

Nabídku jílů nadete u nás v e-shopu, a to v různých velikostech balení.

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář