Chcete své pleti dopřát něco lepšího než „pouhou vodu“, která ji může vysušovat? Pak vyzkoušejte hydroláty. Ty nejenže podporují hydrataci pleti, ale nabízejí mnoho dalších účinků. A jakými všemi způsoby můžete takový hydrolát využít? Do se dozvíte níže.
Hydrolát není jen tak nějaká voda
Hydrolát neboli květová voda vzniká jako vedlejší produkt při destilaci éterického oleje. Na rozdíl od éterického oleje pak většinou nevoní, pokud ovšem není obohacený o vonné látky pocházející právě z esenciálních olejů. Obsahují značné množství účinných látek pocházejících z dané rostliny, stačí si jen vybrat podle svého typu pleti. Třeba suchá a zralá pleť ocení růži, problematická zas rozmarýn a citlivější bude lahodit heřmánek. Podrobněji se účinkům jednotlivých hydrolátů na konkrétní typy pleti bude věnovat v samostatném článku.
A jak tedy květové vody používat?
Jen tak
Není nic jednoduššího než hydrolát prostě přelít do lahvičky s rozprašovačem, kterou můžete nosit kdykoliv u sebe. Květová voda je lehoučká jako pírko, pleť nijak nezatíží a hodí se pro osvěžení kdykoliv během dne. Podpoří její hydrataci, což oceníte zejména v parném počasí, lehce ji vyživí a zbaví pocitů pnutí. Čistě přírodní hydroláty jsou vhodné i k použití na čerstvě oholenou pokožku a také pomáhají prodloužit výdrž make-upu. Stačí nalíčenou pleť přestříkat, a je to. Mimochodem, květové vody jsou báječné i na vlasy. Tím, že podporují jejich hydrataci, usnadní jejich rozčesávání, a také je zanechají jemné na dotek.
Pro dočištění pleti
Také máte někdy po odlíčení a vyčištění pleti mlékem pocit, že to ještě není úplně ono, a váháte, co použít? Pak sáhněte po hydrolátu. Je perfektní právě pro dočištění pleti. Zbaví ji lepivého pocitu, mírně ji tonizuje, pomůže v ní uzamknout hydrataci a výborně ji připraví na další péči. Pleť navlhčená květovou totiž lépe vstřebá účinné látky z krému, oleje či séra. A úplně nejlepší je vybrat si hydrolát přesně na míru své pleti, aby jí poskytl to, co právě potřebuje. Nanášejte na vatový tamponek, a tím pak ošetřete obličej.
Při výrobě kosmetiky
Hydrolát můžete použít místo obyčejné vody při výrobě jílové masky. Jednoduše obě suroviny smícháte v poměru 1:1. Hydrolát má tady opět tu výhodu, že sám o sobě nabízí pečující účinky, které se s vybraným druhem jílu mohou skvěle doplnit. A jeden malý tip – hydrolát můžete také nastříkat na již nanesenou masku, která pomalu zasychá, a může vám tak být nepříjemné, že mírně pne. Květová voda vás těchto pocitů v mžiku zbaví.
Pokud už jste pokročilcem v patlání domácí přírodní kosmetiky, a operujete tak jíž s vodní fází, může vybraný hydrolát tuto roli výborně ztvárnit. I tady vybírejte podle typu pleti a kýžených účinků, aby výsledek vaši pleť dokonale rozmazloval.
Pokud vás tento příspěvek inspiroval k tomu, že byste rádi vyzkoušeli nějaký ten hydrolát (doslova a do písmene) na vlastní kůži, neváhejte se porozhlédnout na našem e-shopu, kde si jistě vyberete. 🙂