… z koupelny. Hliník není v domácnosti nic neobvyklého. Leckterá kuchyně ukrývá ve svých šuplících alobal neboli hliníkový obal. A takové hliníkové příbory z dávných dob, kdy jste jezdili tábořit, ve výbavě možná také ještě máte. Ovšem jsou místa, kam by se tento kov dostat neměl. Třeba do podpaží.
Pokud se alespoň trochu zajímáte o složení kosmetiky, jistě už jste někdy někde slyšeli nebo četli o hliníku. Tyto diskuze se pravděpodobně týkaly deodorantů, respektive antiperspirantů, kde se tenhle kov vyskytuje velice rád. Než si ho ale vezmeme na paškál, pojďme se nejdříve podívat na problematiku kosmetických produktů, které bojují s potem.
Je libo deodorant, nebo antiperspirant?
Pocení je naprosto přirozený proces. Naše tělo se touto cestou zbavuje nežádoucích látek a také ho využívá pro to, aby zchladilo svůj povrch čili pokožku. To je přesně důvodem, proč se v letních měsících nebo během horečnaté nemoci potíme více.
Velká část výrobců i jejich odběratelů si ale stále myslí, že pot je něco nežádoucího. No aby taky ne! Představa, že by nás někdo potkal na ulici s mokrými koláči v podpaží… učiněná hrůza! Jistě, nadměrné pocení, které člověku komplikuje život, patří do rukou lékařů, protože to už bývá znakem nějaké nemoci. Ovšem pokud z vás netečou litry slané vody, pak vězte, že jste zcela v pořádku.
Deodorant má za úkol zabránit rozkladu baterií, které sídlí v potních žlázách a způsobují nevítaný pach. Samotné pocení tedy nijak neomezuje, takže nenarušuje přirozené funkce pokožky. Oproti tomu antiperspirant ucpává póry pokožky, a pot jimi tedy neprojde. Nepřestane vznikat, pouze z pokožky neodchází. To, že zůstává v potních žlázách, často vede ke vzniku ekzémů, podráždění atd. Každý moudrý člověk jistě ví, že bránit přirozeným pochodům těla, je holý nesmysl.
Hliník, seznamte se
A co s tím vším má zrovna hliník? Je jednou z látek, které tvoří součást antiperspirantů. Ve složení ho poznáte podle sousloví aluminium chlorohydrate. Právě tato látka stahuje a ucpává potní žlázy, a zabraňuje tak odchodu potu z těla. Díky hliníku pak máte krásně suché podpaží až na 48 hodin, jak praví reklamy. Hliník se navíc přes pokožku podpaží snadno dostane do krve, a vzhledem k tomu, že byla prokázána jeho toxicita a rozvoj alergií či plísní (plus se objevily výzkumy hovořící o jeho možných karcinogenních účincích), není o co stát.
Jak ve složení poznat škodlivý hliník?
- aluminium chlorohydrate
- aluminium chlorid
- aluminium laktát
- aluminium sesquichlorohydrát
Je tedy hliník vždy špatný?
Není. Existuje i hodný hliník v podobě hlinité soli s názvem potassium alum. Můžete se s ním setkat také pod pojmem kamenec. Ten je schválený i v certifikované přírodní kosmetice. Jeho molekuly jsou ale větší než u zlobivého hliníku, takže se nevstřebávají do pokožky, ale zůstávají na jejím povrchu. Jsou velme účinným bojovníkem s nevítaným pachem. Osobně jsem ho nezkoušela, ale co jsem se bavila se zákazníky, jsou s ním spokojení a většina tvrdí, že ho stačí použít jednou denně.