Dlouho mi trvalo než našla vhodný přírodní šampon, po kterém se mi nedělají lupy, nesvědí mě hlava a vlasy vypadají po umytí krásné. Po neúspěšném zkoušení kupovaných přírodních šamponů jsem to vzdala a začala vymýšlet vlastní recept na šampon, který by mé pokožce i vlasům vyhovoval. A povedlo se. Sice jsem vyrobila několik variant. Nedá se říct že zcela neúspěšných, jelikož se skamarádily zas s někým jiným, ale nakonec u mě zvítězil heřmánkový šampon.
Heřmánkový šampon už používám velmi dlouhou dobu. Je naprosto ideální pro citlivou pokožku hlavy a dlouhé vlásky, protože díky kombinaci tenzidů krásně pění a nevypatláte ho půl balení, když potřebujete umýt dlouhé vlasy.
Heřmánkový šampon 200ml a potřebné suroviny na jeho spatlání
- 35g cocoglucosidu (koupíte tady)
- 30g cocamidopropylu betaine (seženete zde)
- 100ml heřmánkového nálevu (vyberete tady)
- 6ml aloe vera šťávy (pořídíte tu)
- 4g glycerinu (koupíte zde)
- 5g caprylisu (dostanete tady)
- 1g kyseliny mléčné (seženete zde)
- 2g xanthanové gumy (vyberete zde)
- 40 kapek cosgardu (koupíte tady)
- 10 kapek EO limeta (vyberete tu)
- lahvička (vyberete zde)
- odklápěcí uzávěr nebo dávkovač (pořídíte tady)
Do vydezinfikované kádinky odměříme 100 ml vychladlého heřmánkového nálevu, do kterého přidáme kyselinu mléčnou a aloe vera šťávu. Do vedlejší menší mystičky si připravte požadované množství xanthanové gumy a glycerinu a pokuste se xanthanovou gumu rozmíchat v glycerinu, aniž by vám udělala žmolky. Následně rozmíchaný glycerin s xanthanovou gumou přilijte do kádinky k ostatním surovinám, vemte mixérek a chvilku mixujte než se vše krásně spojí. Poté přidejte caprylis a znovu promíchejte.
Posledními surovinami budou tenzidy, aby heřmánkový šampon pěkně pěnil. V době, kdy jsem tento šampon vymýšlela, jsem měla dlouhé vlasy skoro do pasu, takže jsem potřebovala, aby opravdu pěnil a nevypotřebovala jsem na jedno mytí mé husté hřívy celou lahvičku. Po přidání tenzidů už celou směs opatrně promíchněte lžičkou nebo metličkou, přidejte konzervant cosgard a znovu jemně promíchejte. Dle libosti přidejte éterický olej. Já dávám k heřmánku limetu. Prostě mi to jde hezky dohromady. Znovu opatrně promíchněte a zkontrolujte pH vyrobeného šamponu, které by se mělo pohybovat mezi 5-7.
Co se týče trvanlivosti, pokud při výrobě budete mít vše řádně vydesinfikované, vydrží vám šampon minimálně tři měsíce. Většinou ho ale člověk stejně spotřebuje dříve. 😉