Už pár týdnů nosím v hlavě nápad, že sepíšu sérii článků o aromaterapii. Jednou pro těhotné, pak zas třeba pro maličké děti. V prvním příspěvku se zaměřím na využití éterických olejů v těhotenství. Ačkoliv kolují různé zvěsti a polopravdy, jakožto nastávající maminky se aromaterapie bát nemusíte, pokud nemáte výrazné zdravotní potíže a budete vědět, jak na to.
Vnímání vůní a těhotenství
Nám ženám se v období očekávání potomka nemění jen postava nebo chutě (jó, ty kyselý rybičky …). Mění se i vnímání vůní, a především pak jeho intenzita. A výjimkou není ani to, že aromata, která jsme před otěhotněním neměly rády, se nám během těhotenství začnou líbit. Naše tělo se zkrátka mění na lecjaké úrovni a samo si říká, co zrovna potřebuje. Stačí mu naslouchat – což neplatí jen pro období těhotenství, ale i kdykoliv jindy.
Na co si dát pozor
V prvním trimestru se těhotným ženám doporučuje éterické oleje vůbec nepoužívat. Od čtvrtého měsíce je pak možné některé z nich využít, a to např. pro masáž nebo inhalaci z aromalampy. Doporučené ředění je pak maximálně 1:100 (např. 1 kapka ÉO do 100 ml tělového oleje).
Ovšem ne každý éterický olej je vhodný v těhotenství. Jsou to oleje z takových bylinek a rostlinek, které například zvyšují tlak nebo mají stahující účinky. Patří sem amyris, bazalka, cedr, jalovec, kafr, majoránka, muškátový květ i ořech, oregano, pelyněk, petržel, raventsara, rozmarýn, santalové dřevo, saturejka, skořice, šalvěj, tymián, verbena a zázvor.
Éterické oleje vhodné v těhotenství
Existují ale vonné olejíčky, kterými si očekávání potomka můžete zpříjemnit. Určité oleje působí pozitivně na tělo i na psychiku. Pomohou vám například zmírnit úzkosti či strach z porodu, podpoří trávení nebo třeba uleví oteklým kotníkům a zbaví vás pocitu těžkých nohou, což bývá časté zejména v posledních týdnech před porodem. A které ÉO jsou pro nastávající maminky vhodné a co dokáží?
- levandule: působí antidepresivně, odstraňuje křeče, podporuje usínání a také uvolní otoky nohou
- mandarinka: celkově osvěžuje, povzbuzuje psychiku, odstraní úzkosti, uvolní napětí
- benzoe pryskyřice: harmonizuje močový měchýř, pomáhá při nadýmání nebo zácpě, zklidňuje
- cypřiš: pečuje o žíly, a to zejména na nohách, bojuje proti křečovým žilám a také hemeroidům
- citron: je výborný při nechutenství, rozveseluje mysl, snižuje citlivost na pachy, mírní otoky
- růže: celkově zklidní, zlepší náladu, podpoří psychickou odolnost