Éterické oleje: růže

Růže je nejen královnou květin, ale také se z ní získává cenný éterický olej, který by nadšencům aromaterapie neměl doma chybět. Jeho líbezná, květinová vůně zažene chmury i pohladí pokožku.

Vzpřímené či popívané keře plné něžných květů, ale i mimořádně ostrých trnů. To jsou růžičky. Na jedné straně jemné princezny, na druhou stranu drsné bojovnice. Růže je zkrátka jedinečnou květinou. A to platí i pro éterický olej, který se z ní získává. Konkrétně z jejích čerstvých okvětních plátků, za pomocí parovodní destilace, a má nezaměnitelnou, sladce květinovou vůni. Éterický olej z růže obsahuje hlavně citronellol, geraniol, linalool, citral a nerol. Jeho používání má již dlouho tradici. Své místo má i v ajurvédě, kde slouží jako chladivý prostředek a tonikum. V některých zemích se např. růžová voda používá i jako léčivo.

Růže a její účinky

Růžový éterický olej je mezi aromaterapeuty oblíbený pří léčbě potíží, které mají psychosomatický základ. Kromě toho působí jako přírodní antidepresivum, zmírňuje dopady stresu na organismus a působí proti nespavosti. Ženám se růže damašská doporučuje v období klimakteria. Dále zmírňuje horečky, mírní žaludeční nevolnosti a příznivě ovlivňuje produkce ženských pohlavních hormonů (proto je oblíbená i při gynekologických potížích). Růže, ač se to možná nezdá, také podporuje krevní oběh a pomáhá proti očním zánětům.

Růže v kosmetice

Růžový ÓE se hodí v podstatě pro všechny typy pleti. Prospívat bude ale zejména zralé či suché. Kromě toho, že působí antisepticky, nabízí adstringentní (stahující účinky), výborně čistí pleť a tonizuje ji. Éterický olej je oblíbený také do koupelí, kdy se často kombinuje např. s levandulí (některé zdroje tuto dvojici ÉO doporučují k usnadnění porodu). Růžička se díky své jemnosti hodí i pro dětskou pokožku – třeba jako přísada do tělového oleje (vhodný je mandlový či meruňkový).

Vhodné kombinace

  • heřmánek
  • levandule
  • jasmín

Uzpozornění: Růže patří mezi poměrně drahé éterické oleje (1 ml čistého ÉO stojí běžně kolem 500 Kč). Právě proto se často prodává ředěný alkoholem (např. 20%). Určitě to mějte na paměti, když někde narazíte na příliš levný. 😊

Éterický olej z růže pořídíte v našem e-shopu (tady).

Ohodnoťte náš článek 🙂

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..