Přemýšleli jste někdy nad tím, co za látky obsahuje běžná zubní pasta z drogerie? Co jí dává tak líbivou barvu či chuť? A čím je způsobeno to, že tak dokonale pění? Pokud vás zajímá, jak všechny tyto látky působí na náš organismus, čtěte dále.
Určitě každý z vás měl někdy v koupelně klasickou zubní pastu z drogerie. Třeba takovou tu tříbarevnou. Nebo tu modrou gelovou s drobnými perličkami. Nebo zkrátka takovou, které neuvěřitelně pění snad i na pohled. Všechny tyhle zubní pasty mají jedno společné. Tváří se jako to nejdokonalejší, čím můžete své zuby opečovat. Slíbí vám, že na počkání zaženou citlivost zubů, jednou provždy přemůžou paradontózu a zajistí vám doživotní ochranu před zubním kazem. A pokud vám to neslíbí sama zubní pasta, pak líbivá reklama určitě.
Hlavně ať to pění!
Stále spousta lidí žije v představě, že to, co pořádně nepění, nemůže zuby dostatečně vyčistit. Opak je ale pravdou, mnoho zubních past nepění v podstatě vůbec, a přitom vám zajistí dokonale hladký chrup. Pěnu v klasických zubních pastách mají na svědomí sulfáty. O těch je již známo, že narušují přirozený ochranný film pokožky, mohou způsobovat alergické reakce, dráždí a vysušují sliznice. Mezi ty nejškodlivější patří Sodium laureth sulfate a Sodium lauryl sulfate.
Pasta, co hraje všemi barvami
Ať už má zubní pasta vzhled trikolóry, nebo je celá modrá, nic to nemění na tom, že jí barvu propůjčila chemická barviva. Ve složení je poznáte podle zkratky CI, za kterou je pak pět číslic. Problémem tohoto označení ale je, že se za ním mohou skrývat i barviva čistě přírodní, která pocházejí třeba z oxidů železa. Syntetická barviva často pocházejí z ropy a snadno se skrze pokožku dostanou do krve. Mohou pak poškodit játra a prokázalo se u nich, že mohou mít rakovinotvorné účinky. Mezi nejškodlivější syntetická barviva patří tato: CI 42051, CI 42090, CI 47005, CI 73360, CI 73360, CI 74160 a CI 74260.
PEGná pasta
Barviva ovšem nejsou jedinou látkou v zubních pastách, která se získávají z ropy. Další problematickou skupinu představují tzv. PEGy, celým slovem polyethylenglykoly. Používají se zejména proto, že výborně spojují vodní a olejovou složku (tzv. mají emulgační účinek). Velmi snadno pronikají do lidské krve. Jde o sloučeniny, u nichž se při dlouhodobém používání prokázal karcinogenní účinek. Také při jejich výrobě vznikají látky, které nejenže znečišťují životní prostředí, ale rovněž prokazují rakovinotvorné působení.
Parabeny
Není pasta, aby v ní nebyl nějaký ten konzervant. Ať už paraben, nebo třeba triclosan a sloučeniny bromu. Problematický může být i benzoan sodný, pokud je v příliš vysoké koncentraci. Tyto látky mohou dráždit pokožku i sliznice, způsobovat alergie, nebo mít dokonce toxické účinky. Laboratorní pokusy navíc potvrdily, že mohou poškozovat játra a ledviny. dráždit plíce a přispívat ke vzniku karcinomů.
Fluorid
Fluorid sodný sám o sobě není škodlivý. Rozhodující je jeho množství. Výrobci ho přidávají do zubních past, protože pomáhá posilovat sklovinu, a snižovat tak riziko vzniku zubního kazu (stejné účinky nabízí i čistě přírodní xylitol). Pokud je ho v pastě přiměřené množství, převažují jeho pozitivní účinky. Ovšem ve větší koncentraci (nad 20 mg denně) může poškodit sklovinu – vznikají na ní skvrny a může dojít k její demineralizaci takže je pak náchylnější k poškození. To platí zejména pro děti, které mají ještě mléčné zuby. Obecně je dobré pamatovat na to, že naše tělo dostává dost fluoru i z potravy, takže to s ním v pastě raději nepřehánějte.
Aby pasta chutnala
Přiznejme si, že taková běžná zubní pasta z drogerie mívá velmi líbivou chuť a osvěží dech na dlouhou dobu. Ovšem tady výčet pozitiv, která aromata nabízejí, končí. Vonné látky, které se nacházejí ve většině běžných zubních past (cca. 95 %) dostupných v drogerii, pocházejí povětšinou z chemické laboratoře. Tyto syntetické látky dráždí nejen ústní dutinu, ale mohou způsobit celou řadu zdravotních problémů. U velké části z nich navíc byly prokázány karcinogenní a toxické účinky. Co se aromat týče, problém bývá především v tom, že výrobce není povinen je jednotlivě vypisovat, a často tak najdete v INCI pouhé slovíčko Parfum.
Čím si tedy čistit zuby?
Odpověď je jednoduchá. Zubní pastu si, stejně jako mnoho dalších kosmetických produktů, můžete začít vyrábět sami. Postačí vám k tomu pár surovin, které vás vyjdou na pár korun. Inspirovat se můžete třeba v našich receptech. Pokud si na domácí pastu zatím netroufáte, snadno si dnes pořídíte některou z past, které nabízejí různé značky přírodní kosmetiky. Jak takovou zaručeně přírodní kosmetiku poznáte, o tom vám povíme zase až někdy jindy. 🙂
Co vy a zubní pasty? Zajímáte se o jejich složení? Kupujete ty přírodní/vyrábíte si ji sami?
2 komentáře: „Čím nám škodí běžná zubní pasta?“
Petra
(3 září, 2018 - 8:38 am)Přeji krásný den!!! 🙂 narazila jsem na Váš web náhodo, jelikož zájem o přírodní kosmetiku a péči celkově mne baví a zajímá :). Máte moc hezké stránky, články jsou čtivé a určitě Vás budu sdílet dále :). Ráda bych něvco vyzkoušela, tudíž se moc těším na Vánoce a letos budou dárečky hand a home made :).
Co se týče zubních past, momentálně zkoušíme přírodní pastu od Natura siberica, pravda nepění tolik jako konvenční ale nám to vůbec nevadí, ba naopak, vždy mám po pěnivce pocit, že mi něco bouchlo v puse a vše musím ihned plivat.. Tuto pastu mohu jedině doporučit. Nedělám si sice ´klasické´zásoby když je něco v akci, ale stojí to za to a naopak mi přijde, že díky tomu člověk ušetří, už to tak praktikuji téměř ve všem. Na přírodní pastu jsme přešli zejména kvůli synkovi, který ji rád polyká a ač mu jsou tři roky, je těžké pochopit, proč ji nesmí polykat. Zároveň má ale problém se zoubky a to s kazem 🙁 takže to střídáme a převážně používáme neobio pro děti bez fluóru.
Děkuji za Váš web, už se těším na večer, až si v klídku prohlédnu vše a počtu 🙂 Mějte krásný den 🙂
Bára
(7 září, 2018 - 5:11 am)Jééé moc děkujeme! Vždycky potěší, když člověk ví, že svůj volný čas věnuje něčemu co má smysl a podělí se s ostatními. 🙂 Doma vyrobené dárečky určitě potěší všechny blízké. 🙂 Je super, že se snažíte malému dát to nejlepší pokud možno bez chemie. Také přejeme krásný den. Bára a Zuzi