Balzám na rty do 15 korun? Není problém!

V drogeriích najdete přehršel balzámů na rty, z nichž mnohé stojí přes stovku. Přitom ale zas tolik účinných látek neobsahují. Často jsou plné parafínu a dalších ropných produktů, které jemné pokožce zrovna neprospívají. A když už obsahují látky jako bambucké či kakaové máslo nebo rostlinné oleje, stejně to výrobce zkazí nějakým nepěkným konzervantem, umělou parfemací apod. Na druhou stranu ale seženete i balzám na rty, který má složení velmi příjemné. Ale nač dávat i více než stovku za něco, co si doma můžete vyrobit téměř doslova za pár korun?

Vyrobit si doma krásný balzám na rty s čistě přírodním složením je otázkou několika minut. Doslova. Pokud vám z nějakého důvodu není sympatický včelí vosk, můžete ho nahradit karnaubským či kandelilovým, které mají stejné účinky a jemná pokožka rtů je snáší také bezvadně.

Jaké suroviny si připravit?

  • 0,7 g včelího vosku (koupíte zde)
  • 1,5 g kokosového oleje (koupíte zde)
  • 2, 7 g bambuckého/kakaového másla (seženete tady)
  • kapku vitaminu E (koupíte tady)
  • volitelné: 1-2 kapky vybraného éterického oleje (seženete zde)
  • volitelné: minerální pigment/mica (vyberete tady)

pečující balzám na rty vhodný i pro velmi citlivou pokožku

Jak to spatlat?

Ve vodní lázni si rozpusťte vosk. Opravdu doporučuji začít voskem, protože má nejvyšší bod tání, a tudíž mu trvá déle, než se zcela rozehřeje. Potom přidejte bambucké nebo kokosové máslo. Bambucké je jemnější, kakaové zase krásně voní po čokoládě a balzám díky němu bude hutnější. V závěru pak do směsi přilijte kokosový olej a přidejte pár kapiček vitaminu E, který prodlouží trvanlivost balzámu. Chcete-li mít balzám tónovací, sáhněte ještě po špetce minerálního pigmentu nebo micy. A pokud chcete mít balzám i krásně voňavý, přidejte ještě 1-2 kapky kvalitního éterického oleje. Potom už stačí směs sundat ze sporáku a rychle přelít do čisté tubičky.

Tip: Co se týče výběru másla, na léto doporučuji kakaové (bambucké by se rychle rozteko), na léto naopak bambucké (kakaové by v zimě bylo moc tuhé). 🙂

Používáte rádi balzám na rty? Už jste si nějaký zkoušeli vyrábět doma?

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.