Balzám na rty do 15 korun? Není problém!

V drogeriích najdete přehršel balzámů na rty, z nichž mnohé stojí přes stovku. Přitom ale zas tolik účinných látek neobsahují. Často jsou plné parafínu a dalších ropných produktů, které jemné pokožce zrovna neprospívají. A když už obsahují látky jako bambucké či kakaové máslo nebo rostlinné oleje, stejně to výrobce zkazí nějakým nepěkným konzervantem, umělou parfemací apod. Na druhou stranu ale seženete i balzám na rty, který má složení velmi příjemné. Ale nač dávat i více než stovku za něco, co si doma můžete vyrobit téměř doslova za pár korun?

Vyrobit si doma krásný balzám na rty s čistě přírodním složením je otázkou několika minut. Doslova. Pokud vám z nějakého důvodu není sympatický včelí vosk, můžete ho nahradit slunečnicovým, karnaubským či kandelilovým, které mají stejné účinky a jemná pokožka rtů je snáší také bezvadně.

Jaké suroviny si připravit?

  • 0,8 g včelího vosku (koupíte zde)
  • 2,2 g mandlového oleje (koupíte zde)
  • 0,8 g kakaového másla (seženete tady)
  • kapku vitaminu E (koupíte tady)
  • volitelné: 1-2 kapky vybraného éterického oleje (seženete zde)
  • volitelné: minerální pigment/mica (vyberete tady)

Jak to spatlat?

Ve vodní lázni si rozpusťte vosk a kakaové máslo. V závěru pak do směsi přilijte mandlový olej a přidejte pár kapiček vitaminu E, který prodlouží trvanlivost balzámu. Chcete-li mít balzám tónovací, sáhněte ještě po minerálním oxidu (barví hodně intenzivně) nebo mice (barví spíše méně, je perleťová). Barvičky přidávejte po troškách a výsledný odstín vždy můžete hned vyzkoušet tak, že si balzám kapnete na ruku.

A pokud chcete mít balzám i krásně voňavý, přidejte ještě 1-2 kapky kvalitního éterického oleje. Potom už stačí směs sundat ze sporáku a rychle přelít do čisté tubičky.

A jak dlouho vám balzámek vydrží? Pokud budete mít pří výrobě všechno pečlivě vydezinfikované, platí, že vám vydrží minimálně tak dlouho jako použitá surovina s nejkratší trvanlivostí.

Používáte rádi balzám na rty? Už jste si nějaký zkoušeli vyrábět doma?

Autor příspěvku: Zuzka

Napsat komentář